Prototypowa opona Michelin nie wymaga pompowania, a bieżnik można dodrukowywać podczas eksploatacji przy pomocy drukarki 3D. Proszek do drukarki powstaje m.in. z papieru, puszek i resztek żywnościowych.
Podczas światowego szczytu na rzecz zrównoważonej mobilności Movin’On firma Michelin zaprezentowała swoją pierwszą oponę z recyklingu. Opona pod nazwą Vision jest drukowana w 3D z biodegradowalnego materiału, do produkcji którego wykorzystano odpadki, takie jak papier, plastik, puszki, zużyte części elektroniczne i resztki żywnościowe.
Wykorzystanie druku 3D powoduje, że użytkownik może sam określić parametry opony, takie jak chociażby głębokość bieżnika. Zamiast litej gumy widzimy przypominającą koralowiec kolorową strukturę. Choć wygląda ona tak samo w każdym miejscu, to jej właściwości się zmieniają – w środku jest sztywna, a bliżej zewnętrznych krawędzi staje się coraz bardziej sprężysta.
Dzięki takiej konstrukcji Vision nie wymaga pompowania. Ponadto można także za pomocą drukarki uzupełniać ubytki czy uszkodzenia lub zmieniać rodzaj bieżnika wraz ze zmianą sezonu. Dodatkowo opona została wyposażona w sensory, co pozwala na komunikowanie się z kierowcą za pomocą aplikacji na smartfona.
Na razie jest to jednak wizja technologów, której wprowadzenia na rynek nie ma jeszcze w najbliższych, ani nawet w dalszych planach koncernu Michelin.
Movin’On to cykliczne wydarzenie poświęcone zrównoważonej mobilności, które w latach ubiegłych odbywało się pod nazwą Michelin Challenge Bibendum. W tym roku głównym tematem szczytu będzie inteligentna mobilność miejska. W Movin’On udział bierze około 3 000 uczestników reprezentujących 35 krajów oraz kilkanaście miejskich samorządów lokalnych.
Foto: Michelin