Międzynarodowa Konferencja Ministerstwa Środowiska „Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych”

12919721_10153746899822732_516883704902567689_n

W dniach 9-10 maja br. w Tucznie odbyła się międzynarodowa konferencja pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy, której celem była wymiana poglądów oraz zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Organizatorami konferencji byli reprezentujący Ministerstwo Środowiska, prof. Jan Szyszko oraz Sekretarz Stanu Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński , przy współpracy  Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Polskich Lasów Państwowych.

W trakcie konferencji wizje i osiągnięcia w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym prezentowali zagraniczni goście. Doświadczenia w zakresie możliwości ponownego użycia, odzysku i naprawy produktów przedstawiły także polskie samorządy – m.in. gminy Sokoły, Tuczno i Wieluń.

W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska Austrii,  Niemiec oraz władz rządowych Holandii. Jako przedstawiciel branży Stacji Demontażu Pojazdów głos w dyskusji zabrał Prezes Jakub Smakulski. Znacząco podkreślał znaczenie circular economy dla małych i średnich przedsiębiorstw w branży recyklingu w Polsce. Prof. Jan Szyszko w swojej wypowiedzi wielokrotnie zaznaczał, że gospodarka obiegu zamkniętego jest szczególnie ważna dla firm na terenach niezurbanizowanych.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to zupełnie nowe podejście opierające się na odejściu od modelu linearnego weź – zużyj – wyrzuć, a przejściu na model cyrkularny. Sektor prywatny już zaczyna opierać swoje plany rozwoju na koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, upatrując w tym szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności i zmniejszenie kosztów. Aby można było wdrożyć szerzej ten model, konieczne jest jednak wsparcie administracji publicznej. Podstawą działań powinny być: wymiana dobrych praktyk, inwestycje w sektor innowacji, współpraca między biznesem oraz należyte zbieranie danych.

Na forum Unii Europejskiej trwa dyskusja na temat nowego prawa dot. gospodarki w obiegu zamkniętym. Idea ta zmierza do „zamknięcia obiegu” produktów dzięki zwiększeniu recyklingu, co ma przynieść korzyści środowisku i gospodarce. Przedstawiona przez KE propozycja zakłada m.in. by do 2030 r. 65 proc. odpadów komunalnych podlegało recyklingowi.

Tego rodzaju spotkania mają fundamentalny wpływ na kształtowanie przez nas gospodarki w sposób, który przyczyni się do wyszukiwania innowacyjnych rozwiązań i tworzenia wspólnej, europejskiej inicjatywy dla poprawy środowiska i zwiększenia efektywności gospodarowania odpadami.