Posiedzenie zespołu ds. Recyklingu i gospodarki odpadami dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialność Producenta odbyło się 3 kwietnia 2025 roku. Dyskusja skupiła się na temacie modelu proponowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawionego na posiedzeniu Komisji Sejmowej ds. monitorowania gospodarki odpadami w dniu 18 marca br. Prezes Smakulski podkreślił, że nie możemy jeszcze rozmawiać o konsekwencjach wprowadzenia ROP, ponieważ nie znamy szczegółowych rozwiązań, a tylko ogólne założenia. Ważne jest, aby w tym systemie nie stracili recyklerzy oraz zbierający odpady, ponieważ oni będą dźwigać ciężar osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawdził się w poprzednich latach jako podmiot zajmujący się przyjmowaniem i redystrybuowaniem środków przeznaczonych na dofinansowanie recyklingu.
W drugiej części posiedzenia została podniesiona sprawa art. 226a ustawy o odpadach. Podmioty zajmujące się przetwarzaniem i zbieraniem odpadów, które złożyły wnioski w terminie ponad 3 miesięcy przed datą zakończenia pozwolenia lub zezwolenia mogą utracić licencje jeżeli ich sprawy nie zostaną zakończone do 31 grudnia 2025 roku. Stowarzyszenie EKO-AUTO już w zeszłym roku na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska zwracało uwagę na problem.
Z racji długotrwałego procesu legislacyjnego zwrócono się z wnioskiem o niezwłoczną zmianę przepisu aby wszyscy przedsiębiorcy mogli uzyskać decyzje i prowadzić dalej swoją działalność w sposób legalny. Przewodniczący Zespołu, Pan Karol Wójcik zobowiązał się do pilnej interwencji w tej sprawie i przekazaniu materiałów pani Rzecznik Agnieszce Majewskiej.