Aktualności

 • Konsultacje projektu rozporządzenia MŚ w sprawie wzorów formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru

   

  Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 21 i z 2017 r. poz. 2422) marszałkowie województw zobowiązani są do prowadzenia rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami.

  Od 24 stycznia 2018 r., pod adresem www.bdo.mos.gov.pl, działa rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Jest on pierwszą funkcjonalnością Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

  W minionym tygodniu do siedziby Stowarzyszenia wpłynęło pismo z Ministerstwa Środowiska o zajęcie stanowiska w zakresie projektu rozporządzenia w sprawie wzorów formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru.

  Projekt dostępny jest pod linkiem https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12310506

  Mając na uwadze dobro branży oraz naszych członkom wystosowaliśmy odpowiedź wraz z listą uwag dotyczących formularzy.

  Będziemy Państwa informować o przebiegu dalszych prac nad projektem.

  Dodane: 27 kwietnia 2018

 • Życzenia świąteczne

   

  Dodane: 29 marca 2018

 • Relacja z Ogólnopolskiej Konferencji „Fachowcy-Fachowcom”

   

  Relacja z Ogólnopolskiej Konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Branży Recyklingu „Fachowcy-Fachowcom” zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów Eko-Auto

  Dodane: 14 lutego 2018

 • Nowa baza danych o odpadach

   

  Pół roku na uzupełnienie danych kilkudziesięciu tysięcy firm. To właśnie czeka marszałków w związku z uruchomieniem bazy danych o odpadach.

  Mowa o centralnym internetowym systemie zarządzanym przez ministra środowisk, którego pierwszy moduł, czyli rejestr przedsiębiorców, wystartował w zeszłym tygodniu.

  Ma się w nim znaleźć pakiet informacji o polskiej gospodarce odpadami, m.in. o wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach, zużytym sprzęcie elektronicznym, bateriach i akumulatorach. W BDO będą też gromadzone dane na temat osiąganych poziomów zbierania, odzysku i recyklingu oraz informacje o prowadzących taką działalność firmach.

  Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu.

  Pełna treść artykułu

  Źródło: Gazeta Prawna

  Dodane: 5 lutego 2018

 • Ekolog, lider w doradztwie dla SDP Partnerem Merytorycznym Konferencji „FACHOWCY-FACHOWCOM”

   

  Jak prawidłowo wypełnić kartę ewidencji odpadu? Jak dobrze sporządzić sprawozdanie i uzyskać właściwe poziomu odzysku i recyklingu? Czy mogę przyjąć dany pojazd do kasacji czy nie?

  Na te wszystkie pytania w trakcie Konferencji „FACHOWCY-FACHOWCOM” odpowiedzą specjaliści Partnera Merytorycznego Konferencji – firma Ekolog z Poznania, lider w doradztwie dla stacji demontażu pojazdów.

  Uczestnicy Konferencji będą mieli zatem okazję rozwiać wszelkie wątpliwości związane z aktualnymi przepisami prawa, przebiegiem kontroli stacji demontażu, sprawozdawczością i ewidencją.

  Unikatowa możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące właścicieli stacji demontażu pojazdów pytania od najlepszych fachowców z kilkunastoletnim doświadczeniem czyni Konferencję „Fachowcy-Fachowcom” wyjątkową na tle wydarzeń branżowych z dziedziny recyklingu pojazdów.

  Dodane: 17 stycznia 2018

 • TEVOR S.A. sponsorem Ogólnopolskiej Konferencji „Fachowcy-Fachowcom”

  Firma TEVOR S. A. jest wysoko wyspecjalizowaną firmą, działającą w branży motoryzacyjnej, wytwarzającą specjalistyczne pojazdy, głównie pomocy drogowej i ratownictwa. Firma ta świadczy również usługi sprzedaży pojazdów użytkowych, serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego, oraz usługi lakiernicze. Do podstawowej działalności należy także sprzedaż i dystrybucja wciągarek hydraulicznych i elektrycznych, oświetlenia, oraz wszelkiego rodzaju komponentów stosowanych do budowy układów hydraulicznych w pojazdach użytkowych.

  Z ogromną przyjemnością przyjęliśmy wiadomość, że Firma TEVOR S.A. została sponsorem Ogólnopolskiej Konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Branży Recyklingu „Fachowcy-Fachowcom”.

   

  Dodane: 12 stycznia 2018

 • Patronat Honorowy Marszałka Województwa Łódzkiego nad Konferencją „Fachowcy-Fachowcom”

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Dodane: 11 stycznia 2018

 • Rezerwacja noclegów podczas Ogólnopolskiej Konferencji „FACHOWCY-FACHOWCOM”

  Informujemy, że istnieje możliwość indywidualnej rezerwacji noclegu w Hotelu Magellan*** SPA&Business w specjalnych cenach obowiązujących wyłączenie dla uczestników Ogólnopolskiej Konferencji Stowarzyszenia EKO-AUTO.

  Koszty noclegu:

  * Pokój jednoosobowy ze śniadaniem: 184,44 zł netto (199,20 zł brutto)

  * Pokój dwuosobowy ze śniadaniem:  221,48 zł netto (239,20 zł brutto)

  Wszystkich tych z  Państwa którzy są zainteresowani dokonaniem indywidualnej rezerwacji noclegu prosimy o kontakt z Panią Małgorzatą Kwaśkiewicz reprezentującą obiekt:

  Hotel Magellan *** SPA&Business, Bronisławów, ul. Żeglarska 35/31, 97–320 Wolbórz

  Tel. +48 695 417 850

  e-mail: malgorzata.kwaskiewicz@hotelmagellan.pl

  Uprzejmie prosimy o dokonywanie rezerwacji pokoi na hasło: „EKO-AUTO”.

  Hotel zastrzega sobie możliwość pobrania od uczestników zadatku na poczet pobytu w wysokości 50% wartości pokoju.

  Dodane: 9 stycznia 2018

 • Patronat medialny Abrys – Energia i Recykling nad Konferencją „FACHOWCY-FACHOWCOM”

  Z radością przyjęliśmy wiadomość, iż Patronat Medialny nad Ogólnopolską Konferencją „Fachowcy-Fachowcom”, organizowaną przez Stowarzyszenie EKO-AUTO objęło Wydawnictwo Abrys, wydawca pionierskiego miesięcznika na temat GOZ.
  „Energia i Recykling” to pierwsze w Polsce czasopismo, które w całości jest poświęcone tematowi circular economy, zagadnienia obejmującego niemal wszystkie branże, na czasie i z przyszłością.

  Premiera sygnalnego tytułu odbyła się podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON Environment w dniach 16-17 października 2017r. w Poznaniu. Ambicją redakcji jest informowanie o nowych trendach, technologiach w branżach związanych z GOZ, poszerzanie wiedzy merytorycznej, prezentowanie doświadczeń i oferty rynkowej.
  W czasopiśmie znajdą się następujące sekcje tematyczne: energia, energia cieplna, surowce i recykling, logistyka, ekoprzemysł, zrównoważony rozwój, dobre wzorce w tym CSR.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Dodane: 3 stycznia 2018

 • Patronaty Honorowe nad Konferencją dla Stacji Demontażu Pojazdów „Fachowcy-Fachowcom”

   

  Z ogromną przyjemnością informujemy, że Ogólnopolską Konferencję dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu „Fachowcy-Fachowcom” patronatem honorowym objęli Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz Burmistrza Miasta Wolborza.

   

   

   

   

   

  Dodane: 29 grudnia 2017

 • Konferencja „Fachowcy-Fachowcom” 18.01.2018r.

   

  Szanowni Państwo,

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO z ogromną przyjemnością pragnie poinformować, że rozpoczęły się już zapisy na Ogólnopolską Konferencję dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu „Fachowcy – Fachowcom”, która odbędzie się dnia 18 stycznia 2018 w Hotelu Magellan Spa&Business w miejscowości Bronisławów k. Piotrkowa Trybunalskiego.

  Załączamy formularz, który wypełniony prosimy przesyłać skanem na adres biuro@ekoauto.org lub faxem na nr 61 877 0605.

  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

  PROGRAM KONFERENCJI

  Pozostajemy do Państwa dyspozycji pod nr tel 533 666 815 lub adresem e-mail biuro@ekoauto.org

  Dodane: 24 grudnia 2017

 • Życzenia świąteczne

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Dodane: 22 grudnia 2017

 • Propozycje zmian EKO-AUTO w przepisach związanych z funkcjonowaniem stacji demontażu

   

  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów, Pan Jakub Smakulski złożył w Ministerstwie Rozwoju propozycje zmian w zapisach Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 28.07.2005r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu pojazdów oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Zapisy ww. Rozporządzenia nie sprzyjają prowadzeniu działalności gospodarczej. Proponowane zmiany dotyczą głównie zapisów dotyczących magazynowania elementów pochodzących z wymontowanych pojazdów i mają na celu obniżenie kosztów magazynowania, bez negatywnych skutków dla środowiska naturalnego.

  Przedstawione sugestie stanowią rezultat cieszących się ogromnym zainteresowaniem konferencji branżowych oraz regionalnych spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie EKO-AUTO, podczas których osoby związane bezpośrednio z branżą recyklingu pojazdów mogą zabrać w głos w kwestiach funkcjonowania systemu oraz panujących przepisów.

  O wszelkich postępach dot. zgłoszonych przez Stowarzyszenie wniosków będziemy Państwa informować na bieżąco.

  Dodane: 2 grudnia 2017

 • IV posiedzenie Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

   

  30 listopada br. w Ministerstwie Rozwoju odbyło się IV posiedzenie Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Podczas posiedzenia zaprezentowano projekt „Polska Strefa Inwestycji”, omawiano zagadnienie bezpieczeństwa elektrycznego związanego z samochodami elektrycznymi i hybrydowymi.

  Dużą uwagę poświęcono tematyce emisji CO2 dla samochodów osobowych i lekkich dostawczych.

  Przedstawiono także zarys zbliżającej się IV Konferencji Motoryzacja Przemysł Nauka, która odbędzie się 7 grudnia w Warszawie.

  Podsumowano dotychczasowy stan prac nad certyfikacją części motoryzacyjnych.

  Dodane: 1 grudnia 2017

 • Projekt rozporządzenia w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody”

   

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO otrzymało do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody.

  Prosimy o przesyłanie uwag do projektu na adres biuro@ekoauto.org.

  Wszelkie uwagi zostaną przez nas przekazane do Ministerstwa Środowiska.

  Pełna treść projektu wraz z uzasadnieniem

  Dodane: 17 listopada 2017

 • Oferta sponsorska Ogólnopolskiej Konferencji „FACHOWCY-FACHOWCOM”

   

  Szanowni Państwo,

  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą sponsorską dla sponsorów Ogólnopolskiej Konferencji „FACHOWCY-FACHOWCOM”, która odbędzie się 18.01.2018r. w Hotelu Magellan Spa&Business.

  Oferta sponsorska PDF

  Formularz zgłoszeniowy Sponsora PDF

  Dodane: 14 listopada 2017

 • Zapisz się już dziś na Konferencję dla stacji demontażu pojazdów „FACHOWCY-FACHOWCOM”

   

  Szanowni Państwo,

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO z ogromną przyjemnością pragnie poinformować, że rozpoczęły się już zapisy na Ogólnopolską Konferencję dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu „Fachowcy – Fachowcom”, która odbędzie się dnia 18 stycznia 2018 w Hotelu Magellan Spa&Business w miejscowości Bronisławów k. Piotrkowa Trybunalskiego.

  Załączamy formularz, który wypełniony prosimy przesyłać skanem na adres biuro@ekoauto.org lub faxem na nr 61 877 0605.

  Formularz zgłoszeniowy

  Pozostajemy do Państwa dyspozycji pod nr tel 533 666 815 lub adresem e-mail biuro@ekoauto.org

  Dodane: 13 listopada 2017

 • Od 13.11.2017 przeglądy na nowych zasadach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ruchu drogowym, zakładającą przyspieszenie wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji pojazdów. Ustawa zmienia również przepisy dotyczące badań technicznych pojazdów dopuszczanych do ruchu.

  Ustawa wejdzie w życie, co do zasady, z dniem 13 listopada 2017 roku i od tego dnia za badanie techniczne pojazdu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem.

  Nowelizacja ustawy doprecyzowuje i zwiększa zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów, gdzie trafiać będę również informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym o zabezpieczeniach majątkowych oraz o jego zajęciu przez organy egzekucyjne. Informacje te są szczególnie istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów używanych.

  Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy, do CEP trafiać będą również dane o szkodach istotnych powstałych podczas wypadku. Do przekazywania tych dany zobowiązane będą zakłady ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku pojazdów nieubezpieczonych.

  Źródło: polskiautohandel.pl

  Dodane: 6 listopada 2017

 • Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzająca tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów

   

  Sejm przyjął w piątek 27 października nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzającą tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów. Zmiany mają umożliwić firmom czasowe użytkowanie aut na drogach z wykorzystaniem profesjonalnego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów.

  Nie będzie to od nich wymagało każdorazowej czasowej rejestracji pojazdu i wizyty w organie rejestrującym.

  Znowelizowana ustawa pozwoli skutecznie zmniejszyć obciążenia administracyjne, a jednocześnie będzie służyć legalnemu i bezpiecznemu użytkowaniu pojazdów. Projektowana ustawa pozwoli na wykonywanie jazd testowych pojazdami w ramach prowadzonej działalności przez podmioty zajmujące się dystrybucją, produkcją oraz badaniami pojazdów.

  Profesjonalna rejestracja pojazdów dotyczy nie tylko nowych, ale także używanych pojazdów, w tym wcześniej zarejestrowanych lub sprowadzonych z zagranicy.

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO  wspierało działania w tym zakresie, a jako organizacja proinnowacyjna, sprzyja nowym przepisom, które profesjonalizują rynek.

  Źródło: www.samar.pl

  Dodane: 2 listopada 2017

 • Uroczystość 25-lecia Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

   

  28 września br. Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO miało przyjemność wspólnie z pozostałymi zaproszonymi gośćmi świętować uroczystość 25-lecia Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

  Obchody 25-lecia rozpoczęła Konferencja „BRANŻA MOTORYZACYJNA W drodze do przyszłości”.

  Prezes PZPM, Pan Jakub Faryś zaprezentował raport powstały we współpracy z KPMG „Stan branży motoryzacyjnej oraz jej rola w polskiej gospodarce”.

  Wystąpienia eksperckie obejmowały tematykę trendów, wyzwań i problemów motoryzacji jutra. Dyskutowano na temat elektromobilności, projektów prawnych, które będą miały wpływ na sektor motoryzacyjny w przyszłości. Poruszono również kwestię nowych rozporządzeń homologacyjnych oraz Specjalnych Stref Ekonomicznych.

  Obchody zakończył uroczysty bankiet w słynnym budynku Żaglowiec w Warszawie.

  Jednocześnie po raz kolejny pragniemy złożyć serdeczne gratulacje oraz wyrazić swój szacunek i uznanie dla osiągnięć Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, które są wynikiem wieloletniej, wytężonej pracy. 

  Życzymy, aby następne lata na rynku przyniosły kolejne sukcesy!

  FOTORELACJA

  MATERIAŁY Z KONFERENCJI

  Dodane: 2 października 2017

 • Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie odpadów, które podlegają próbie strzępienia odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji

   

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO otrzymało do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie odpadów, które podlegają próbie strzępienia odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji, oraz sposobu jej wykonania.

  Prosimy o przesyłanie uwag do projektu na adres biuro@ekoauto.org.

  Wszelkie uwagi zostaną przez nas przekazane do Ministerstwa Środowiska.

  Pełna treść projektu wraz z uzasadnieniem

  Dodane: 19 września 2017

 • Najbliższe regionalne spotkania branżowe

   

  Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM.

  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA

  Czekamy na Państwa zgłoszenia i potwierdzenia udziału w wydarzeniu: Biuro Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO–AUTO: biuro@ekoauto.org, tel. +48 533 666 815.

  Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń.

   

  Data   Godz. Lokalizacja Budynek Dokładny adres
  07.09.2017 czwartek 11:00 – 15:00 Sosnowiec KOSYNIERÓW 44 ul. Kosynierów 44,
  41-219 Sosnowiec
  13.09.2017 środa 10:00 – 14:00 Poznań Kochtex (Sala Szafirowa VI p.) ul. Towarowa 35,
  60-101 Poznań 
  14.09.2017 czwartek 11:00 – 15:00 Tczew Dom Przedsiębiorcy  (sala nr 20, I p.) Obrońców Westerplatte 3,
  83-110 Tczew
  19.09.2017 wtorek 11:00 – 15:00 Puławy Hotel Izabella Puławy ul. Lubelska 1,  24-100 Puławy
  20.09.2017 środa 10:00 – 14:00 Jarosław COLOSEUM Hotel & Restauracja Kruhel Pełkiński 72, Jarosław
  21.09.2017 czwartek 10:00 – 14:00 Nowy Sącz Impresja (Hotel Panorama) ul .Romanowskiego 4a, 33-300 Nowy Sącz
  25.09.2017 poniedziałek 12:00 – 16:00 Łomża Park Przemysłowy Łomża ul. Gen. Wł. Sikorskiego 166, 18-400 Łomża

  Dodane: 6 września 2017


 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Dodane: 5 września 2017

 • LEGNICA – informacje o regionalnym spotkaniu branżowym

   

  Szanowni Państwo,

  Wszystkich, którzy potwierdzili swój udział w Regionalnym Spotkaniu Branżowym w Legnicy zapraszamy do Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Plac Wolności 4.

  Spotkanie przewidziane na wtorek 05.09.2017r. odbędzie się w godzinach 10.00-14.00.

  Serdecznie zapraszamy.

   

  Dodane: 4 września 2017

 • REGIONALNE SPOTKANIA DLA SDP JUŻ WKRÓTCE!!!

  Dodane: 1 września 2017

 • Niemcy wymieniają park maszynowy. Do Polski może trafić ponad milion diesli!

   

  fot. Michał Zagórny Źródło: moto.pl Jan Zomer

   

   

   

   

  Już wkrótce może okazać się, że prywatni importerzy zaleją Polskę używanymi samochodami z silnikiem diesla. Wszystko przez pomysł kilku motoryzacyjnych koncernów zakładający atrakcyjne dopłaty do nowych aut. Z ostrożnych szacunków wynika, że z oferty może skorzystać aż 1,3 miliona Niemców.

  Do Polski trafia każdego roku około miliona samochodów używanych. Średni wiek sprowadzanych do Polski samochodów wynosi prawie 12 lat. Prywatny import został zdominowany przez pojazdy niemieckie.

  Najbardziej pożądane jest Audi A4 B6 za około 20 tysięcy złotych. W czołowej dziesiątce znajdziemy też Volkswagena Golfa i Passata, Mercedesa Klasy C i BMW serii 3. Nic więc dziwnego, że motoryzacyjni giganci chcą wykorzystać niesprzyjającą dla diesli koniunkturę i przekonać użytkowników do zmiany pojazdu i rodzaju napędu.

  Volkswagen, BMW i Mercedes

  Te trzy koncerny chcą zapoczątkować w Niemczech modę na wymianę leciwego parku maszynowego. Rzecz ma dotyczyć samochodów wyposażonych w silniki wysokoprężne i wyprodukowane do 2010 roku. Mają też spełniać normę nie wyższą niż Euro 4. Taki zabieg jest w pewnym sensie konsekwencją afery z dieslami firmy VAG. Tym samym, użytkownicy przesiadający się na pojazdy z napędem benzynowym, elektrycznym lub hybrydowym, przyczynią się w małym stopniu do poprawy czystości powietrza. Producenci liczą na to, że przycichnie atmosfera skandalu powstała po ostatnich wpadkach.

  Nawet 10 tysięcy euro dopłaty

  Jeśli potwierdzą się zapowiedzi wspomnianych wcześniej koncernów, uruchomione zostaną potężne środki finansowe. Dopłaty mają różnić się wysokością w zależności od wybranego przez klienta modelu i producenta. Niemniej, maksymalna stawka ma wynieść aż 10 tysięcy euro – za auta wielkości Audi Q7 i Volkswagena Touarega. Zdecydowanie mniej, bo 2 tysiące dostaną osoby zdecydowane na miejski model up! To 20% bonifikaty odmiany bazowej – kwota robi wrażenie. Podobnymi bonusami będzie kusić kierowców BMW i Mercedes.

  System sprzed 8 lat

  Podobny mechanizm zachęcał Niemców w 2009. Użytkownicy, którzy postanowili wymienić samochód, mogli liczyć na bonus w wysokości 2,5 tysiąca euro. Wówczas, z programu skorzystało aż 2 miliony osób. Wobec tego, szacunkowe 1,3 miliona jest jak najbardziej realne. Problem natomiast spadnie na Europę Centralną i Wschodnią. To właśnie tam trafia najwięcej leciwych pojazdów z Zachodu. Średni wiek auta eksploatowanego w Polsce wynosi przekracza 15 lat. To oznacza, że siedmioletnie pojazdy pozwolą odmłodzić krajową flotę i przysporzyć sporych korzyści finansowych warsztatom. Warto zaznaczyć, że skomplikowanie współczesnych diesli generuje wysokie koszty eksploatacyjne. Wymaga też sumiennego serwisu.

  Melodia nieodległej przyszłości

  Ów program z pewnością przekona Niemców do zmiany z uwagi na nowe obostrzenia dotyczące aut z silnikami wysokoprężnymi. Monachium, Stuttgart i Hamburg już zapowiedziały zakaz wjazdu do centrum dla tego typu jednostek napędowych. W tym samym tonie wypowiadają się urzędnicy Paryża, Aten, Amsterdamu, Madrytu i Brukseli. To wszystko przyspieszy proces wypierania ropniaków z rynku i być może wpłynie na czystość powietrza. O kończącej się erze diesli świadczą też suche dane. W Niemczech zasilane olejem napędowym auta stanowiły tylko 46 procent sprzedaży (dane za 2016 rok). W lipcu bieżącego roku udział spadł do 41%. Taka tendencja znajduje również odzwierciedlenie w polskich realiach, także wśród pojazdów używanych. Coraz mniej łaskawie patrzymy na odmiany wysokoprężne. Czy znajdą się zatem chętni na setki tysięcy samochodów mających wkrótce płynąć wartkim strumieniem zza zachodniej granicy?

  Pełna treść artykułu

  Z punktu widzenia branży recyklingu pojawia się pytanie jak wymiana parku samochodowego wpłynie na nasz rynek demontażu? Co stanie się z tymi autami, które trafią do Polski?

  Dodane: 17 sierpnia 2017

 • Walka z nielegalnym demontażem pojazdów

   

  Na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ukazał się artykuł dotyczący walki z „szarą strefą”, która niszczy branżę recyklingu pojazdów.

  Pełna treść artykułu

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów aktywnie działa na rzecz walki z szarą strefą. Dogłębnie analizujemy każde zgłoszenie, które do nas trafia.
  Prowadzimy postępowania, które wielokrotnie wykazują szereg nieprawidłowości, a przede wszystkim działanie poza granicami prawa.

  Dodane: 16 sierpnia 2017

 • Regionalne spotkania branżowe 2017 dla Stacji Demontażu Pojazdów

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Z ogromną przyjemnością informujemy, że po raz kolejny Stowarzyszenie EKO-AUTO organizuje cykl regionalnych spotkań branżowych dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu.

  Spotkania planowane są na drugą połowę roku.

  Przyświecają im trzy zasadnicze cele:

  * przybliżyć zainteresowanym sposób funkcjonowania, cele i idee Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO–AUTO,

  * przekazać informacje biznesowe i wiedzę na wybrane tematy związane z branżą recyklingu od naszych ekspertów,

  * pozwolić na dyskusję w środowisku na tematy istotne związane z rozwojem branży i możliwościami jej stymulacji.

  Pierwsze spotkanie odbędzie się w Legnicy (05.09.2017). Kolejno planujemy spotkania w Sosnowcu (07.09.2017), Poznaniu (13.09.2017), Tczewie (14.09.017), Puławach (19.09.2017) Jarosławiu (20.09.2017) Nowym Sączu (21.09.2017) oraz Łomży (25.09.2017).

  O szczegółach spotkań, na które już dzisiaj Państwa zapraszamy będziemy Państwa informować na bieżąco!

  Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM.

  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA

  Czekamy na Państwa zgłoszenia i potwierdzenia udziału w wydarzeniu: Biuro Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO–AUTO: biuro@ekoauto.org, tel. +48 533 666 815.

  Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń.

  Dodane: 25 lipca 2017

 • Interpelacja w sprawie aktualnej liczby pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Systemie Informatycznym CEPiK

  22 czerwca ukazała się odpowiedź na interpelację w sprawie aktualnej liczby pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Systemie Informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców .

  W odpowiedzi tej zawarto wyjaśnienie, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest podłączony do SI CEPiK. Jako podmiot uprawniony na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym może korzystać z nieodpłatnego pozyskiwania danych lub informacji zgromadzonych w SI CEPiK. Ponadto UFG przekazuje do CEPiK, jako podmiot do tego ustawowo zobowiązany, dane o zawartych polisach OC.

  Tym samym zamieszczono wykaz następujących tabel:

  1. Tabela nr 1 Liczba pojazdów zarejestrowanych w Polsce w podziale na rodzaje pojazdów
  2. Tabela nr 2 Pojazdy zarejestrowane w Polsce podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej (polisa OC)
  3. Tabela nr 3 Liczba pojazdów zarejestrowanych w Polsce w podziale na rodzaje pojazdów z aktualnym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (polisa OC)
  4. Tabela nr 4 Liczba pojazdów zarejestrowanych w Polsce w podziale na rodzaje pojazdów z aktualnymi badaniami technicznymi
  5. Tabela nr 5 Liczba pojazdów zarejestrowanych w Polsce w podziale na rodzaje pojazdów bez aktualnych badań technicznych
  6. Tabela nr 6 Średni wiek pojazdów zarejestrowanych w Polsce w podziale na rodzaje pojazdów posiadających aktualną polisę OC i bez polisy OC
  7. Tabela nr 7 Średni wiek pojazdów zarejestrowanych w Polsce w podziale na rodzaje pojazdów posiadających
   ważne badania techniczne i bez badań technicznych.

  Dodane: 28 czerwca 2017

 • Ostatnia szansa na zapisy na wyjazd studyjny Belgia-Holandia

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Już tylko kilka dni pozostało do ostatnich zapisów na wyjazd studyjny organizowany przez Polskie Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO do Belgii oraz Holandii w terminie 11-14 października 2017 r.

  Bliższe informacje na temat wyjazdu studyjnego znajdują się w załączonym programie.

  Wszystkie osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o przesyłanie formularza zgłoszeniowego na numer faksu: (61) 877 06 05 lub pocztą elektroniczną na adres: biuro@ekoauto.org w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 2017 r.

  Ze względu na restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa wizyt grupowych w Parlamencie Europejskim w Brukseli, warunkiem koniecznym jest zgłoszenie się uczestników wyjazdu do dnia 30 czerwca br. bez możliwości nanoszenia korekty personalnej. Wszystkie zgłoszenia uczestników wyjazdu, które zostaną złożone po terminie 30 czerwca 2017 r. skutkować będą brakiem możliwość odwiedzenia Parlamentu Europejskiego wraz z  uczestnictwem w osobistych spotkaniach z Posłami do Parlamentu Europejskiego, organizowanych przez Stowarzyszenie EKO-AUTO.

  Bliższe informacje pod numerami telefonu: +48 535 693 773, +48 533 666 815.

  Dodane: 23 czerwca 2017

 • Zrównoważona mobilność – projekt opony z recyklingu

  Prototypowa opona Michelin nie wymaga pompowania, a bieżnik można dodrukowywać podczas eksploatacji przy pomocy drukarki 3D. Proszek do drukarki powstaje m.in. z papieru, puszek i resztek żywnościowych.

  Podczas światowego szczytu na rzecz zrównoważonej mobilności Movin’On firma Michelin zaprezentowała swoją pierwszą oponę z recyklingu. Opona pod nazwą Vision jest drukowana w 3D z biodegradowalnego materiału, do produkcji którego wykorzystano odpadki, takie jak papier, plastik, puszki, zużyte części elektroniczne i resztki żywnościowe.

  Wykorzystanie druku 3D powoduje, że użytkownik może sam określić parametry opony, takie jak chociażby głębokość bieżnika. Zamiast litej gumy widzimy przypominającą koralowiec kolorową strukturę. Choć wygląda ona tak samo w każdym miejscu, to jej właściwości się zmieniają – w środku jest sztywna, a bliżej zewnętrznych krawędzi staje się coraz bardziej sprężysta.

  Dzięki takiej konstrukcji Vision nie wymaga pompowania. Ponadto można także za pomocą drukarki uzupełniać ubytki czy uszkodzenia lub zmieniać rodzaj bieżnika wraz ze zmianą sezonu. Dodatkowo opona została wyposażona w sensory, co pozwala na komunikowanie się z kierowcą za pomocą aplikacji na smartfona.

  Na razie jest to jednak wizja technologów, której wprowadzenia na rynek nie ma jeszcze w najbliższych, ani nawet w dalszych planach koncernu Michelin.

  Movin’On to cykliczne wydarzenie poświęcone zrównoważonej mobilności, które w latach ubiegłych odbywało się pod nazwą Michelin Challenge Bibendum. W tym roku głównym tematem szczytu będzie inteligentna mobilność miejska. W Movin’On udział bierze około 3 000 uczestników reprezentujących 35 krajów oraz kilkanaście miejskich samorządów lokalnych.

  Źródło: motoryzacja.wnp.pl

  Foto: Michelin

  Dodane: 20 czerwca 2017

 • Wyjazd studyjny do Belgii oraz Holandii 11-14 października 2017

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Szanowni Państwo,

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na niezapomniany wyjazd studyjny do Belgii oraz Holandii w terminie 11–14 października 2017 r. Wizyta w Parlamencie Europejskim gdzie podczas osobistego spotkania z Posłami do Parlamentu Europejskiego, zorganizowanego specjalnie dla uczestników wyjazdu, poruszone zostaną najważniejsze kwestie dotyczące branży recyklingu, ponadto Autostadt – istny Disneyland i mobilny raj dla fanów 4 kółek, zwiedzanie miasta rowerów czy regionalne stacje demontażu pojazdów to tylko niektóre z licznych atrakcji, które czekają na uczestników wyjazdu.

  Serdecznie zapraszamy!

  Program wyjazdu studyjnego:

  PROGRAM WYJAZDU STUDYJNEGO BELGIA – HOLANDIA 11-14 PAŹDZIERNIKA 2017

  Formularz zgłoszeniowy:

  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

  Dodane: 7 czerwca 2017

 • Fotorelacja z Ogólnopolskiej Konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz branży recyklingu „Oszczędzaj-Przetwarzaj-Zyskaj”

  Zapraszamy do zapoznania się z relacją z przebiegu Ogólnopolskiej Konferencji „Oszczędzaj-Przetwarzaj-Zyskaj”

  Dodane: 5 czerwca 2017

 • NFOŚiGW nie dofinansuje stacji demontażu pojazdów. Jak wpłynie to na branżę? – wywiad z Prezesem Stowarzyszenia EKO-AUTO

   

  Na łamach Portalu Komunalnego pojawił się wywiad z Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO, Panem Jakubem Smakulskim.

  Brak dopłat jednoznacznie pokazał spadek ilości legalnie demontowanych pojazdów w 2016 r.
  Stowarzyszenie Eko-Auto w ramach stałego monitoringu rynku ustaliło, że spadek ten wynosi ok. 45 tys. pojazdów wycofywanych z eksploatacji.

  Dzięki naszym działaniom udało się utrzymać dopłaty za rok 2015, które okazały się bardzo dobrym buforem finansowym w aspekcie drastycznych spadków cen złomu. Obecnie ceny złomu pozwalają na funkcjonowanie stacji demontażu, niestety okupione jest to obniżeniem kwot wypłacanych ostatnim właścicielom.

  Warto zaznaczyć, że stacje demontażu zbierając pojazdy (w tym pojazdy porzucone) w sposób bardzo istotny chronią środowisko. Nie sposób przecenić prewencyjnej roli naszej działalności. Zapobiegamy wprowadzaniu setek tysięcy ton odpadów w sposób grożący środowisku.

  Pełna treść wywiadu

  Dodane: 30 maja 2017

 • Posiedzenie Komisji na temat gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

   

  W minioną środę, 24 maja odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami. Dotyczyło ono gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (stan obecny oraz perspektywy).

  Prezes Stowarzyszenia, Pan Jakub Smakulski zajął stanowisko w imieniu stacji demontażu, które prowadzą działalność w zakresie zużytego sprzętu.

  Prezes Smakulski zwrócił uwagę na potrzebę uproszczenia/ujednolicenia sprawozdawczości w zakresie gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Ponownie podkreślił też konieczność kontroli szarej strefy poprzez zwiększenie i wzmocnienie kadr organów inspekcji środowiska, które mają działać w kierunku jej zwalczania. Konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy kontrolami przedsiębiorców, którzy działają legalnie, zgodnie z przepisami a tymi, którzy wychodzą poza granice prawa.

  Pełna transmisja posiedzenia Komisji

  Dodane: 26 maja 2017

 • Ostatnie wolne miejsca na Konferencję dla stacji demontażu pojazdów

   

  Zostały ostatnie wolne miejsca na Ogólnopolską Konferencję dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu „Oszczędzaj – Przetwarzaj – Zyskaj”, która odbędzie się 1 czerwca w Krakowie.

  Zachęcamy do zapisów!

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Dodane: 17 maja 2017

 • Program Ogólnopolskiej Konferencji dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu „Oszczędzaj – Przetwarzaj – Zyskaj”

  OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
  DLA STACJI DEMONTAŻU POJAZDÓW ORAZ BRANŻY RECYKLINGU
  „OSZCZĘDZAJ – PRZETWARZAJ – ZYSKAJ”

  1 CZERWCA 2017
  BROWAR LUBICZ, KRAKÓW

  PROGRAM KONFERENCJI *
  08:30 – 09:00   REJESTRACJA UCZESTNIKÓW, BUFET KAWOWY
  09:00 – 09:10   UROCZYSTE OTWARCIE KONFERENCJI
  09:10 – 09:40   „Najnowsze zmiany prawne dotyczące pojazdów wycofanych z eksploatacji” Jakub Smakulski, Prezes Stowarzyszenia EKO-AUTO
  09:40 – 10:10   „Prawne i techniczne aspekty gospodarki samochodami wycofanymi z eksploatacji” dr inż. Justyna Pyssa, Wydział Energetyki i Paliw, Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  10:10 – 10:40   „Instrumenty finansowe dla SDP oferowane przez NFOŚiGW” Katarzyna Marzantowicz, Departament Ochrony Ziemi, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  10:40 – 11:10   „Wyzwania w recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji” dr inż. Mateusz Jakubiak, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, mgr inż. Kamil Kasztalski
  11:10 – 11:45  PRZERWA KAWOWA
  11:45 – 12:00   Wystąpienie przedstawiciela firmy Ekolog Sp. z o.o.
  12:00 – 12:30   „Sprzężenia synergiczne w projektowaniu, eksploatacji i demontażu pojazdów” dr hab. inż. Piotr Żach, Instytut Podstaw Budowy Maszyn, Politechnika Warszawska
  12:30 – 13:00   „Innowacyjny recykling opon” WGW Green Energy Poland Sp. z o.o.
  13:00 – 13:30   „Termiczne przekształcanie odpadów pochodzących z rozbiórki wraków samochodowych, tworzenie paliw z udziałem tych odpadów” dr hab. inż. Danuta Król, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Śląska, dr hab. inż. Sławomir Poskrobko, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechnika Białostocka
  13:30 – 14:30   PRZERWA OBIADOWA
  14:30 – 14:45   Wystąpienie przedstawiciela firmy Unimetal Recycling Sp. z o.o.
  14:45 – 15:15   „Badania Instytutu Metali Nieżelaznych nad przerobem materiałów pochodzących z odpadów wraków samochodowych” dr inż. Jerzy Kozłowski, Kierownik Pracowni Surowców Wtórnych, mgr Dariusz Lewandowski, Instytut Metali Nieżelaznych Gliwice
  15:15 – 15:45   „Branża motoryzacyjna. Podsumowanie 2016 roku, co dziś, a co nas czeka jutro”
  Michał Wekiera, Executive Director, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego
  15:45 – 16:00   Wystąpienie przedstawiciela firmy FH SANTRADE
  16:00 – 16:30   „Sytuacja prawna i gospodarcza motoryzacji w Polsce” Michał Wekiera, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego
  16:30 – 17:00   „Zagrożenia pożarowe na stacjach demontażu pojazdów” mgr inż. poż. Jacek Atłas
  17:00 – 17:15  UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
  17:15 – 18:30   ZWIEDZANIE BROWARU LUBICZ WRAZ Z DEGUSTACJĄ
  20:00 – 24:00  UROCZYSTA KOLACJA

  * Organizatorzy zastrzegają prawo do nanoszenia zmian w programie

   

  PROGRAM OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI (pdf)

  Dodane: 11 maja 2017

 • Honorowy Patronat Wojewody Małopolskiego

   

   

   

   

   

   

  Jesteśmy zaszczyceni faktem iż Pan Józef Pilch, Wojewoda Małopolski objął Honorowy Patronat nad Ogólnopolską Konferencją dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu „Oszczędzaj – Przetwarzaj – Zyskaj”

  Serdecznie zapraszamy!
  1 czerwca 2017, Browar Lubicz, Kraków

   

  Dodane: 10 maja 2017

 • Trwają zapisy na Ogólnopolską Konferencję dla stacji demontażu pojazdów„Oszczędzaj – Przetwarzaj – Zyskaj”

   

  Wielkimi krokami zbliża się termin Ogólnopolskiej Konferencji dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu, organizowanej przez Stowarzyszenie EKO-AUTO.

  Dla tych z Państwa, którzy nie podjęli jeszcze decyzji odnośnie uczestnictwa w tym wydarzeniu proponujemy zapoznanie się z aktualnym programem.

  Uwaga!

  Wypełniony FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY proszę przesłać pocztą elektroniczną na adres: biuro@ekoauto.org lub na numer faksu (61) 8770605 do dnia 10 maja 2017 roku.

  Dodane: 8 maja 2017

 • Partnerstwo Miasta Krakowa nad Ogólnopolską Konferencją „Oszczędzaj-Przetwarzaj-Zyskaj”

   

  Uprzejmie informujemy, że Pan Prezydent Jacek Majchrowski z zainteresowaniem przyjął informację o Ogólnopolskiej Konferencji dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu „Oszczędzaj – Przetwarzaj – Zyskaj” która odbędzie się 1 czerwca w Krakowie i z chęcią wsparł inicjatywę poprzez Partnerstwo Miasta Krakowa.

   

  Serdecznie Państwa zapraszamy do udziały w tym podniosłym wydarzeniu!

  1 czerwca 2017, Kraków, Browar Lubicz

   

   

  Dodane: 28 kwietnia 2017

 • UWAGA! Nowe przepisy dot. drogowego przewozu towarów

   

  Informujemy, że 18 kwietnia 2017r. weszły w życie przepisy ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.

  Zgodnie z art. 3 pkt.2. w/w ustawy podmiot dokonujący wysyłki towaru m.in. paliwa płynne oraz olej odpadowy w ilości przekraczającej 419 kg (czyli 500 litrów) zobowiązany jest do zarejestrowania się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych Krajowej Administracji Skarbowej: https://puesc.gov.pl.

  Każdorazowo przed przekazaniem odpadu podlegającego rejestracji należy poprzez Platformę dokonać zgłoszenia.

  Otrzymają Państwo wówczas indywidualny numer referencyjny, który należy podać  firmie dokonującej odbioru odpadów jeszcze przed przekazaniem odpadu.

  Po 1 maja 2017 r. niespełnianie obowiązków wynikających z ustawy niesie ze sobą ryzyko nałożenia kar pieniężnych.

  Zachęcamy do zapoznania się z treścią:

  ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

  komunikatu Ministerstwa Finansów

  Dodane: 24 kwietnia 2017

 • Honorowy Patronat Marszałka Województwa Małopolskiego nad Konferencją „Oszczędzaj–Przetwarzaj–Zyskaj”

  Mamy zaszczyt poinformować, iż organizowana przez Stowarzyszenie EKO-AUTO Ogólnopolska Konferencja dla stacji demontażu pojazdów oraz branży recyclingu została objęta Honorowym Patronatem Pana Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego.

  Wskazuje to niewątpliwie na rangę oraz słuszność nadchodzącego wydarzenia, jak również doskonałą okazję do wymiany informacji.

  Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym ważnym spotkaniu!

  Dodane: 18 kwietnia 2017

 • Życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

  Dodane: 13 kwietnia 2017

 • Wzrosną opłaty za przeglądy aut – Rząd zmodyfikował projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym

   

  Rząd zmodyfikował projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, przewidujący reformę systemu badań technicznych pojazdów. Polega ona na wprowadzeniu trzeciego rodzaju stacji kontroli pojazdów (SKP) i przekazaniu nadzoru nad wszystkimi ze starostw Transportowemu Dozorowi Technicznemu. Oprócz stacji podstawowych i okręgowych, prowadzonych przez podmioty komercyjne, mają powstać też Centra Badawcze TDT. Tych specjalistycznych ośrodków ma być jedynie 16.

  Kierowca, który spóźni się z badaniem technicznym pojazdu, nie będzie musiał jechać do „państwowej” SKP, ale za badanie zapłaci podwójnie. Opłaty za diagnostykę zostaną podniesione i będą rosły co roku wraz z inflacją.

  Dodane: 12 kwietnia 2017

 • Posiedzenia Komisji Sejmowych związane z działalnością stacji demontażu

   

  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO brał w miniony czwartek udział w posiedzeniach komisji sejmowych, które  swoją tematyką związane były z działalnością stacji demontażu pojazdów oraz szeroko pojętej branży recyklingu.

  Poniżej zamieszczamy brief komisji.

  Posiedzenie Komisji Finansów dot. opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym sprzedaży samochodów
  Posiedzenie komisji dotyczyło m. in. zagadnień związanych ze zmianą podatku akcyzowego do sprowadzanych pojazdów. Podczas dyskusji zwrócono na kilka zagadnień związanych z podstawą naliczania podatku akcyzowego. Senator Peczkis zwrócił uwagę na fakt, że obecnie deklarowana wartość sprowadzanego pojazdu np. z Niemiec jest często zaniżana, ponieważ w Niemczech nie ma obowiązku deklarowania ceny sprzedaży samochodu. Posłanka Masłowska zwróciła uwagę na konieczność uwzględniania zagadnień szkodliwości pojazdów na środowisko naturalne, szczególnie w zakresie emisji spalin. Przedstawiciel Ministra Finansów sekretarz stanu  – Wiesław Janczyk przyznał rację, że warto przeanalizować sens wyższej stawki akcyzowej dla sprowadzanych pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3. Posłanka Krystyna Skowrońska zwróciła uwagę na fakt, że nadal nie wiadomo kto będzie wnioskodawcą nowego projektu ustawy o zmianie stawek akcyzowych. Czy będzie to projekt Rządowy czy projekt poselski? Prezes Smakulski podczas dyskusji zwrócił uwagę na konieczność wykluczenia z dyskusji kilku mitów związanych z używanymi samochodami. Podkreślił również fakt, że spora część sprowadzanych pojazdów trafia do szarej strefy, a nie do legalnie działających stacji demontażu pojazdów, zwłaszcza mając na uwadze ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli, która zarzuca prowadzącym stacje kontroli pojazdów, że diagności dopuszczają do ruchu samochody z poważnymi wadami zagrażającymi bezpieczeństwu ruchu drogowego.

  Posiedzenie Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami na temat gospodarki zużytymi oponami (rozwiązania prawne, możliwości, trudności – stan obecny i perspektywy)

  W tym samym dniu Prezes Smakulski wziął udział w posiedzeniu podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami, która skupiała swoje obrady na rynku odpadów z opon samochodowych. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na fakt napływu do Polski zużytych opon z zagranicy bez dodatkowych pozwoleń w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów. Podsekretarz Stanu Sławomir Mazurek wskazał, że nie ma możliwości prawnej, aby powstrzymać napływ tego rodzaju odpadów, ponieważ mogą być one sprowadzane na podstawie tzw. „zielonej listy”. Jeden z Posłów zaproponował, aby legalnie działające zakłady przetwarzania były w szczególny sposób oznakowane, aby obywatele mieli jasny przekaz, który zakład działa legalnie, a który nielegalnie. Zwracamy uwagę, że taki postulat odnośnie stacji demontażu pojazdów wielokrotnie przytaczał Prezes Smakulski. Wiceminister Sławomir Mazurek stwierdził, że są to zagadnienia, które warto rozważyć. Przedstawiciel Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Dyrektor Generalny Piotr Sarnecki zwrócił się z apelem o lepsze uszczelnienie systemu i zintensyfikowanie kontroli podmiotów działających nielegalnie. Prezes Smakulski podkreślał, że sytuacja rynku zużytych opon i odpadów z nich powstałych jest obecnie niekorzystna dla stacji demontażu pojazdów. Na rynku znajduje się za dużo surowca i zakłady odbierające odpady wykorzystują sytuację do podwyższania stawek za odbiór. Dyrektor Sarnecki zwrócił uwagę, że wzrost ceny odbioru spowodowany jest faktem spadku ceny granulatu wytworzonego z przetwarzanych opon i stąd konieczność pokrycia kosztów. Jest to kolejny przykład, że koszty zagospodarowania opon zmuszona będzie ponosić stacja demontażu pojazdów i nie pomogą w tym jednorazowe akcje darmowego odbioru opon, które nie rozwiązują problemu systemowo. Spotkanie Podkomisji zakończyło się postulatem spotkania przedstawicieli branży w celu szczegółowego omówienia ewentualnych zmian w przepisach.

  Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa nt. spełnienia przez Polskę warunków umożliwiających uruchomienie środków pomocowych Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej w gospodarce odpadami

  Na ostatnim posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Prezes Smakulski monitorował sytuację w aspekcie pozyskiwania dotacji na inwestycje w gospodarkę odpadami, a szczególnie odpadami pochodzącymi z pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Dodane: 8 kwietnia 2017

 • Ogólnopolska Konferencja dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Branży Recyklingu „Oszczędzaj–Przetwarzaj–Zyskaj”

   

  Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Branży Recyklingu, która odbędzie się dnia 1 czerwca 2017 r. na terenie Browaru Lubicz w samym sercu Krakowa.

  Konferencje Stowarzyszenia EKO-AUTO weszły na stałe do kalendarza wydarzeń, organizowanych od wielu lat na terenie całego kraju, corocznych spotkań naukowo–technicznych, poświęconych najnowszym zagadnieniom i osiągnięciom w zakresie recyklingu pojazdów. Celem tych wydarzeń jest nawiązanie oraz poszerzenie współpracy między przedstawicielami świata nauki, instytucji oraz przedsiębiorcami.

  O problemach branży recyklingu i sposobach ich rozwiązywania dyskutować będziemy w gronie najlepszych specjalistów ze sfery nauki i praktyki. Dzięki tematowi przewodniemu „Oszczędzaj–Przetwarzaj–Zyskaj”, będzie to również wyśmienita okazja do wymiany doświadczeń wszystkich środowisk uczestniczących w wydarzeniu, jak również przyczynienie się do dalszej edukacji ekologicznej branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Browar Lubicz – unikatowe miejsce, gdzie organizowana jest tegoroczna konferencja, dzięki swojej niepowtarzalnej atmosferze, wyjątkowemu klimatowi panującemu we wnętrzach, jak również  niezwykłym piwnicom gdzie czuć zapach słodu i świeżo warzonego piwa, stanowi niewątpliwą atrakcję.

  Na zakończenie Konferencji zapraszamy do Restauracji Browarna, serwującej najwyśmienitszą kuchnię tradycyjną, opartą na lokalnych produktach.

  Zaproszenie

  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY_OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA_1 CZERWCA_2017_KRAKÓW

  Szczegółowe informacje pod nr tel. 535 693 773 oraz biuro@ekoauto.org.

   

  Dodane: 7 kwietnia 2017

 • Ukazał się raport NIK dot. dopuszczania pojazdów do ruchu drogowego

   

  „Po Polsce jeżdżą setki tysięcy pojazdów, które nie powinny być dopuszczone do ruchu. Tak zły jest ich stan techniczny. A to dramatycznie obniża bezpieczeństwo na naszych drogach” – stwierdza Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „O wynikach kontroli dopuszczania pojazdów do ruchu drogowego”.

  W dużej mierze jest to konsekwencja słabego nadzoru starostów nad przedsiębiorcami prowadzącymi stacje kontroli pojazdów i zatrudnionymi w nich diagnostami, wynikająca z rozproszenia i przerzucenia przed 18 laty odpowiedzialności za prawidłowość badań technicznych z wojewodów na starostów (obecnie 380). W 2014 r. złagodzono warunki dostępu do zawodu diagnosty. Teraz może być nim praktycznie każdy.

  NIK zbadała w jaki sposób dopuszczane są pojazdy do ruchu drogowego na terenie 21 powiatów. Do udziału w kontroli zaproszono Transportowy Dozór Techniczny. Na terenie skontrolowanych powiatów funkcjonowało 245 stacji kontroli pojazdów, w których badania wykonywało 716 diagnostów. Organy kontroli ruchu drogowego zatrzymały w latach 2010-2016 ponad 114 tys. dowodów rejestracyjnych i przesłały do skontrolowanych starostów.

  Niemal wszystkie starostwa (19 z 21 skontrolowanych) nie przeprowadzały obowiązkowych, corocznych kontroli stacji kontroli pojazdów, bądź przeprowadzały je po terminie. W ich trakcie bada się wówczas prawidłowość przeprowadzania badań przez diagnostów, warunki lokalowe i wyposażenie stacji oraz prawidłowość dokumentowania przebiegu badań. W konsekwencji wydłużał się okres, w którym działalność SKP pozostawała poza nadzorem. Trzy starostwa w latach 2014-2015 nie przeprowadziły okresowej, corocznej kontroli we wszystkich nadzorowanych stacjach. W rezultacie niektóre stacje diagnostyczne funkcjonowały poza kontrolą nawet przez kilkanaście lat. W pozostałych 16 starostwach termin obowiązkowych kontroli SKP był przekraczany nawet o 7 miesięcy.

  Uwagi i wnioski

  Konieczne jest wprowadzenie zmian obowiązujących uregulowań prawnych, które stanowią podstawę funkcjonowania systemu badań technicznych pojazdów. Zdaniem Izby szczególnie istotnym dla zapewnienia wymaganego poziomu jakości badań jest wdrożenie następujących regulacji:

  -wprowadzenia rozwiązania prawnego stanowiącego podstawę utworzenia i funkcjonowania organu nadzorującego i koordynującego działania starostów z zakresu objętego kontrolą, przy czym organ ten byłby odpowiedzialny za sprawowanie nadzoru nad systemem badań technicznych;

  -obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę dokumentów poświadczających niekaralność zatrudnianych diagnostów, w przypadku występowania z wnioskiem o wpis do rejestru działalności regulowanej, a także w każdym przypadku zatrudnienia nowych diagnostów.  O wprowadzenie takiej regulacji Izba wnioskowała już w 2009 r.;

  -przeprowadzania przez starostów okresowych analiz dotyczących zatrzymanych i przesłanych im dowodów rejestracyjnych. W naszej ocenie powinno to istotnie ułatwić im planowanie kontroli, w tym typowanie stacji nierzetelnych, w których sposób przeprowadzania badań przez diagnostów powinien być poddany szczególnej ocenie;

  -jednoznacznego i ujednoliconego określenia wymagań w zakresie m.in. szczegółowego dokumentowania przebiegu kontroli w SKP oraz jej wyników;

  -uzupełnienia stosownego przepisu Prawa o ruchu drogowym dotyczącego sytuacji skutkujących zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu o przypadki, kiedy zły stan techniczny został stwierdzony podczas rutynowej kontroli drogowej, a nie w następstwie kolizji drogowej. To jednoznaczne wyodrębnienie pozwoli starostom na powiązanie tych przypadków z określonymi SKP i diagnostami, zwłaszcza w sytuacji, gdy pojazd został poddany badaniom technicznym w relatywnie krótkim okresie czasu przed zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego;

  -rozszerzenia i/lub zaostrzenia katalogu sankcji wobec właścicieli pojazdów, którzy użytkują je bez ważnych badań technicznych

  -utworzenia centralnego rejestru diagnostów oraz określenia organu odpowiedzialnego za jego prowadzenie i aktualizację, co naszym zdaniem powinno m.in. zapobiec możliwości wykonywania czynności diagnosty przez osoby, wobec których orzeczono w trybie administracyjnym lub karnym ograniczenia w wykonywaniu tego zawodu;

  -rozszerzenia obowiązku kontroli i kalibracji urządzeń kontrolno-pomiarowych na pozostałe urządzenia służące do badania i oceny stanu technicznego pojazdów, nie podlegające tej procedurze.

  -przywrócenia obowiązku szkoleń okresowych dla diagnostów. Wnioskując o pilne uregulowanie tej problematyki, wskazujemy przy tym, czego nie przewiduje przesłany do konsultacji projekt, na konieczność rozważenia, czy uprawnienia diagnosty powinny być wydawane bezterminowo. Uzyskanie przedłużenia uprawnień byłoby uzależnione od spełnienia warunków dotyczących szkoleń uzupełniających, a także zdania odpowiednich egzaminów, tak jak to ma np. miejsce w przypadku dostępu do zawodu doradcy ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych.

  -doposażenie wszystkich 16 jednostek inspekcji transportu drogowego w mobilne SKP. Obecnie tylko dwie dysponują takim sprzętem, który pozwala na zdecydowane zwiększenie skuteczności kontroli (wykrywalność usterek wzrasta do nawet 80 proc.). Przy czym dopiero wówczas możliwe jest wykrycie usterek w najistotniejszych układach pojazdu, np. nieskutecznych hamulców, niesprawnych amortyzatorów, niedopuszczalnych luzów w układzie kierowniczym i zawieszenia

  -zapewnienie, poprzez zmianę metodologii raportowania, kompletnych i wiarygodnych danych o faktycznych przyczynach zdarzeń drogowych. Aktualnie, w oficjalnych raportach, wpływ stanu technicznego pojazdu na wypadek jest marginalizowany co dalece odbiega od informacji w tym zakresie podawanych przez inne kraje UE.

  Na łamach Gazety Wyborczej ukazał się również artykuł komentujący najnowsze doniesienia.

  Pełna treść artykułu.

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów od wielu lat walczy, by pojazdy niespełniające wymogów technicznych trafiały do stacji demontażu pojazdów zamiast na polskie drogi.

  Dodane: 7 kwietnia 2017

 • Ogólnopolska Konferencja dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Branży Recyklingu „Oszczędzaj–Przetwarzaj–Zyskaj”

   

  Dodane: 5 kwietnia 2017

 • Czy przepisy dotyczące udostępnienia danych zawartych w CEPIK się zmienią?

   

  Znalezione obrazy dla zapytania cepik

  Jest planowana zmiana przepisów odnośnie udostępnienia danych zawartych w CEPIK.
  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO już od kilku lat postulowało o takie rozwiązania.
  Po ostatnich konsultacjach oczekujemy zmiany przepisów. Mamy nadzieję, że uzyskanie dostępu do danych umożliwi Głównemu Inspektorowi Ochrony środowiska skuteczniejszą walkę z szarą strefą w branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Sprawozdanie o rządowym projekcie zmian

  Projekt zmian ustawy o CEPIK

  Dodane: 27 marca 2017

 • Ważne – terminy składania sprawozdań za rok 2016!

  Marzec to czas, kiedy właściciele stacji demontażu pojazdów są zobowiązani składać do właściwych urzędów stosowne sprawozdania.

  Przypominamy zatem, że w dniu 15 marca upływa termin złożenia rocznego sprawozdania o pojazdach wycofanych z eksploatacji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz właściwego Urzędu Marszałkowskiego.

  Oprócz rocznego sprawozdania należy również złożyć Zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów. Zbiorcze zestawienie składamy do odpowiedniego Urzędu Marszałkowskiego.

  Stacje Demontażu Pojazdów wprowadzające na rynek produkty oraz produkty w opakowaniach są zobowiązane złożyć sprawozdania do właściwego Urzędu Marszałkowskiego.

  31 marca 2017 upływa termin składania sprawozdań o gospodarczym korzystaniu ze środowiska, a 15 marca 2017 sprawozdań o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

  Dodane: 8 marca 2017

 • Wykłady dot. branży recyklingu pojazdów podczas Międzynarodowych Targów Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska

   

  W dniach 1-2 marca br. odbyły się w Kielcach Międzynarodowe Targi Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska EKOTECH 2017.

  Podczas Konferencji organizowanej w drugim dniu targów, Prezes Stowarzyszenia Pan Jakub Smakulski przedstawił działalność Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO oraz przybliżył słuchaczom następującą tematykę:

  Obowiązujące w Polsce akty prawne dotyczące pojazdów wycofanych z eksploatacji

  Pojazdy niczyje – fundusze dla gmin na usunięcie wraków

  Porzucone auta – czyja własność, czyj problem?

  Prezentowanie ww. zagadnień podczas Międzynarodowych Targów EKOTECH traktujemy jako możliwość propagowania w szerokim gronie profesjonalistów i praktyków z branży ochrony środowiska działalności Stowarzyszenia oraz problemów nękających stacje demontażu pojazdów.

   

  Dodane: 3 marca 2017

 • SUKCESY EKO-AUTO W WALCE Z SZARĄ STREFĄ

   

  Jednym z wielu celów statutowych Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO jest walka z szarą strefą.

  Na bieżąco reagujemy na Państwa zgłoszenia i podejmujemy stosowne interwencje.

  W ostatnim czasie zostaliśmy poinformowani, że dzięki naszym wspólnym staraniom zostały zlikwidowane kolejne punkty szarej strefy i wszczęto postępowania administracyjne.

  Pamiętajmy!

  Zdecydowana większość wycofanych z eksploatacji pojazdów w Polsce, demontowana jest nielegalnie.
  Szara strefa dominuje nad stacjami demontażu pojazdów.

  Anonimowe zgłoszenie punktów świadczących nielegalne usługi, umożliwi nam podjęcie walki z tym procederem.

  Podanie adresu i przesłanie zdjęcia znacznie ułatwi nam to zadanie.

  Jeśli posiadacie Państwo informacje o niezgodnej z prawem kasacji pojazdów, prosimy o przesyłanie zgłoszeń na biuro@ekoauto.org.

  Dodane: 21 lutego 2017

 • Sprawozdanie z posiedzenia Podkomisji Stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami

   

  W dniu 8 lutego 2017 roku odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami. Całe spotkanie poświęcone było problemowi pojazdów wycofanych z eksploatacji. Do posiedzenia poświęconego wyłacznie problemom stacji demontażu pojazdów doszło m. in. dzięki staraniom prezesa Jakuba Smakulskiego, który podkreślał, że sytuacja na rynku wymaga interwencji posłów. W posiedzeniu brały udział trzy główne organizacje reprezentujące przedsiębiorców zajmujących się demontażem pojazdów.

  Przewodniczący podkomisji poseł Dariusz Piontkowski poprosił prezesa Smakulskiego o przedstawienie głównych zagadnień i aktualnych danych na temat branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W prezentacji przygotowanej przez Stowarzyszenie EKO-AUTO prezes poruszył najważniejsze sprawy dla branży. Zwrócono uwagę na zagadnienia dotyczące spadku ilości przyjmowanych na stacje demontażu samochodów i utrudnionego dostępu do rynku poprzez likwidację dopłat. Prezes Smakulski przedstawił rzetelne dane statystyczne pochodzące z monitoringu rynku stacji demontażu, które wskazywały na niekorzystne trendy.

  W prezentacji podkreślono również fakt ponoszenia przez stacje demontażu kosztów gospodarowania odpadami. Udowodniono na podstawie danych statystycznych, badań naukowych oraz danych pozyskanych bezpośrednio od stacji demontażu, że koszty gospodarowania odpadami występują niezależnie od metody demontażu. Obecnie sytuacja rynkowa uniemożliwia pełne odzyskanie kosztów gospodarowania odpadami, pomimo ich znacznego udziału w bilansie przedsiębiorstw. Prezes Smakulski podkreślił, że ceny za zagospodarowanie odpadu wynoszą od kilkuset do nawet 2000 zł za jedną tonę.

  Kolejnym zagadnieniem poruszanym przez Stowarzyszenie EKO-AUTO był szara strefa. Posłowie żywo zainteresowali się tym zjawiskiem.

  Prezes FORS zaznaczył wielokrotnie, że postulaty Stowarzyszenia EKO-AUTO są zbieżne z postulatami jego organizacji. Prezentacja prezesa FORS w głównej mierze powielała poruszone wcześniej najważniejsze postulaty. Do kwestii wprowadzenia systemu zachęt finansowych w celu zwiększenia napływu pojazdów wycofanych z eksploatacji do stacji demontażu, prezes FORS odniósł się sceptycznie. Nie została wyjaśniona kwestia czy było to stanowisko prezesa czy całego stowarzyszenia. Prezes Smakulski zwróci się z wyjaśnieniem tego na piśmie.

  Prezes Recyklerów Polskich p. Wilk podkreślił konieczność zwiększenia zaangażowania wprowadzających pojazdy, jak i producentów pojazdów w system ich demontażu. W swoim przemówieniu nawiązał do wymogów Dyrektywy 2000/53/WE, która nakłada taki obowiązek.

  Członkowie komisji przedstawili również swoje postulaty i swój pogląd na kwestię demontażu pojazdów i przepisów związanych z motoryzacją w Polsce.

  Poseł Wilczyński zaproponował powołanie międzyresortowego zespołu zajmującego się sprawami pojazdów.

  Poseł Byrkus podkreślił, że szara strefa narusza przede wszystkim interesy państwa. Zaproponował również określenie jakie zmiany przepisów i na jakim poziomie (ustaw czy rozporządzeń) należy dokonać.

  Przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji poparł pomysł przedstawiany wcześniej przez Stowarzyszenie EKO-AUTO, aby stacje demontażu miały dostęp do danych z CEPIK-u. Wstępne założenia przewidują wdrożenie po 2018 roku.

  W licznych rozmowach kuluarowych przeprowadzonych z posłami reprezentującymi różne ugrupowania podkreślano bardzo wysoką wartość merytoryczną przedstawionej przez Stowarzyszenie EKO-AUTO prezentacji. Zainteresowani posłowie wyrazili chęć współpracy w zakresie uregulowania najważniejszych i najbardziej trapiących branże zagadnień. Zaraz po posiedzeniu podkomisji prezes Smakulski zadeklarował pomoc przy opracowywaniu danych i przygotowywaniu pism do odpowiednich instytucji. Wyniki tej pracy zostaną przedstawione w najbliższym czasie.

  Pełna relacja z posiedzenia

  Dodane: 16 lutego 2017

 • Problemy branży recyklingu – artykuły nt. „szarej strefy”

   

  Zapraszamy do zapoznania się z artykułami dot. funkcjonowania systemu recyklingu w Polsce wraz z obszernym komentarzem Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO, jako rezultat minionego wystąpienia Pana Prezesa podczas posiedzenia Podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami.

  W Polsce w recyklingu samochodów rządzi szara strefa – Portal Gospodarczy WNP.PL

  Spada liczba legalnie demontowanych samochodów- Gazeta Wyborcza

  Dodane: 14 lutego 2017

 • Pierwsze posiedzenie Zespołu do spraw Rozwoju Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

   

  Jak już wcześniej wspominaliśmy, Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO zostało zaproszone do udziału w inauguracyjnym posiedzeniu Zespołu do spraw Rozwoju Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, które miało miejsce 2 lutego w Ministerstwie Rozwoju.

  Podczas spotkania omówiono zadania, które stoją przed Zespołem. Stowarzyszenie zaproponowało trzy główne tematy:

  1. Działania ograniczające „szarą strefę” w motoryzacji.

  2. Ubezpieczenia komunikacyjne i związane z tym zagadnienie tzw. szkody całkowitej.

  3. CEPIK – funkcjonowanie, dostęp do informacji dla stacji demontażu, zagadnienia zw. z własnością pojazdu i wykrywanie nadużyć przy przerejestrowaniu pojazdu.

  Zaprezentowano również stan przemysłu i rynku motoryzacyjnego na koniec 2016 r. (produkcja, rejestracje nowych i używanych samochodów, inwestycje, eksport i B+R), podsumowano projekt INNOMOTO. Poruszono także zagadnienia dot. elektromobilności i Projektu flagowego „e-Bus”.

  Dodane: 8 lutego 2017

 • Udział Stowarzyszenia EKO-AUTO pracach nowopowołanego Zespołu do spraw Rozwoju Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

  Minister Rozwoju i Finansów zarządzeniem z dnia 22 listopada 2016 r. (Dz. Urz. Min. Roz. i Fin. z dnia 29 listopada 2016 r. poz. 21 – kopia w załączeniu) powołał Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego.

  Zespół ten jest organem doradczym Ministra Rozwoju i Finansów.

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu EKO-AUTO jako jedna z pierwszych organizacji reprezentujących interesy branży recyklingu została zaproszona do udziału w tych pracach.

  Liczymy, że nasze doświadczenie i wiedza przyczynią się do wypracowania korzystnych rozwiązań dla problemów, z którymi boryka się rynek motoryzacyjny.

  Zachęcamy do zgłaszania Państwa propozycji  zagadnień, które powinny zostać poruszone podczas tego posiedzenia. Propozycje prosimy przesyłać na adres biuro@ekoauto.org do 31.01.2017r.

   

  Dodane: 26 stycznia 2017

 • Trudny rok dla stacji demontażu – artykuł autorstwa Prezesa Stowarzyszenia Eko-Auto

   

  samar

  Na łamach Strefy Biznesu SAMAR właśnie ukazał się najnowszy artykuł autorstwa Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO, Pana Jakuba Smakulskiego pt. „Trudny rok dla stacji demontażu”.

  Artykuł stanowi podsumowanie minionego roku z punktu widzenia branży recyklingu oraz wskazuje trendy na najbliższy rok. Prezes Smakulski wyraża również głęboką nadzieję, że rząd zajmie się w końcu kwestią zachęt finansowych dla ostatnich właścicieli samochodów, którzy oddają je do legalnych stacji demontażu.

  Link do pełnego artykułu

  Dodane: 17 stycznia 2017

 • Komunikat GIOŚ w sprawie opłaty za brak sieci za 2016 r.

  Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie opłaty za brak sieci zbierania pojazdów za 2016 r.

  Wprowadzający pojazdy są zobowiązani (od dnia 1 stycznia 2016 r.) do zapewnienia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Jednak rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie wysokości opłaty za brak sieci zbierania pojazdów (Dz. U. poz. 2085), które stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 14 ust. 6 tej ustawy, obowiązuje od dnia 1 stycznia 2017 r., w związku z czym pierwszym rozliczanym okresem będzie rok 2017.

  Ponieważ obliczenie opłaty za brak sieci zbierania pojazdów następuje na koniec roku kalendarzowego, jeżeli wprowadzający nie zapewnił sieci w roku 2016, nie ma możliwości obliczenia opłaty za jej brak, zgodnie ze wzorami zawartymi w załączniku do ww. ustawy, a co za tym idzie, nie będzie miał obowiązku uiszczenia tej opłaty za 2016 r.

  W związku z tym, że wprowadzający nie są obowiązani do uiszczenia opłaty za rok 2016, nie składają również rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty za brak sieci za ten rok

  Link do oficjalnego komunikatu GIOŚ

  Dodane: 16 stycznia 2017

 • Podsumowanie działalności Stowarzyszenia EKO-AUTO w 2016r.

   

  podsumowanie-eko-auto

  Miniony rok był dla Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO pełen pracy i nowych inicjatyw.

  Poniżej wymieniamy tylko część aktywności, które Stowarzyszenie podjęło w ramach systemowego wspierania działalności stacji demontażu pojazdów w 2016 roku:

  – złożenie Petycji w sprawie podjęcia natychmiastowych działań naprawczych dla stacji demontażu pojazdów,

  – sukces Ogólnopolskiej Konferencji „Recykling na murawie” zorganizowanej we wrześniu 2016r. na terenie PGE Narodowy,

  – udział w europejskich konsultacjach na temat dyrektywy 53/2000/WE i branży ELV w Unii Europejskiej,

  – nawiązywanie współpracy z polskimi i zagranicznymi organizacjami o podobnym profilu działalności (Australia, Stany Zjednoczone, Kanada),

  – prace nad projektem rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty za brak sieci zbierania pojazdów,

  – prace nad projektem ustawy w sprawie zmiany ustawy o podatku akcyzowym,

  – udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy Prawo o ruchu drogowym,

  – udział w posiedzeniach Komisji ds. monitorowania gospodarki odpadami, a w szczególności pracach nad krajowym i wojewódzkimi planami gospodarki odpadami,

  – Stowarzyszenie zostało włączone do procesu zaopiniowania projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego,

  – działania na rzecz likwidowania szarej strefy,

  – patronat nad imprezami o tematyce motoryzacyjnej m.in. Moto Wrak Race.

  Jedną z inicjatyw, z której jesteśmy bardzo dumni jest zrealizowany pod koniec 2016 roku cykl regionalnych spotkań branżowych dla właścicieli stacji demontażu na terenie całej Polski. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w branży. Pomysł powstał na kanwie sygnałów, które docierały do nas ze strony stacji demontażu
  o wyraźnej potrzebie tego typu spotkań.
  Spotkania odbywały się pod hasłem „Przyszłość i wyzwania dla branży recyklingu w obliczu niejasnych uwarunkowań prawnych” i służyły wymianie doświadczeń przedsiębiorców oraz uzyskaniu najnowszych informacji o zmianach w branży.

  Zainteresowanie spotkaniami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas spotkań uczestnicy wdawali się w gorące dyskusje i debatowali nad przyszłością branży i problemami, z którymi zmaga się branża. Padły również nowe pomysły i idee.

   spotkania

  Jesteśmy przekonani, że te i inne podejmowane przez Stowarzyszenie wspólnie z Wami inicjatywy przyczynią się do poprawy funkcjonowania branży i znajdą wyraźne przełożenie na sytuację i działalność stacji demontażu pojazdów.

  W 2017 roku czeka nas jeszcze więcej pracy, ale wierzymy, że razem z Wami, przedstawicielami stacji demontażu pojazdów, jesteśmy w stanie odnieść wspólny sukces!

  Wszystkich, którzy pragną mieć udział w budowaniu prężnej branży recyklingu zachęcamy do współpracy
  i członkostwa.

  Dodane: 11 stycznia 2017

 • Rozporządzenie w sprawie wysokości opłaty za brak sieci weszło w życie

   

  damaged cars in car demolition

  Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016r. z dniem 01.01.2017r. weszły w życie nowe przepisy w sprawie wysokości opłaty za brak sieci zbierania pojazdów.

  Rozporządzenie określa następujące wysokości opłat:

  -> opłaty stałej za brak sieci zbierania pojazdów – 12 000 zł,
  -> stawki opłaty za brak sieci zbierania pojazdów – 12 zł za brak jednej stacji demontażu lub jednego punktu zbierania pojazdów w ciągu roku kalendarzowego za każdy pojazd wprowadzony na terytorium kraju w tym roku kalendarzowym.

  Zamieszczamy pełną treść uzasadnienia tych regulacji tutaj.

  Dodane: 1 stycznia 2017

 • Życząc Wszystkim Wesołych Świąt…

   

  zyczenia-swiateczne-eko-auto

   

  Dodane: 22 grudnia 2016

 • Kolejne posiedzenie Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami

   

  sejm-rp

  Dnia 15 grudnia 2016r. odbyło się posiedzenie sejmowej Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami. W posiedzeniu jako przedstawiciel branży recyklingu pojazdów brał udział Prezes Stowarzyszenia EKO-AUTO, Pan Jakub Smakulski. Na spotkaniu przedstawiono prezentację dotyczącą zagadnienia gospodarki odpadami komunalnymi. Posiedzenie Podkomisji skupiło się głównie na tematach związanych z gospodarką odpadami komunalnymi w gminach. Na koniec spotkania Prezes Smakulski w rozmowie z przewodniczącym Podkomisji, posłem Dariuszem Piontkowskim poruszył temat wzmocnienia kontroli szarej strefy oraz ustalono termin posiedzenia podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Dodane: 16 grudnia 2016

 • Fotorelacja z regionalnych spotkań branżowych

   

  W całej Polsce trwają regionalne spotkania branżowe dla stacji demontażu.
  Cieszy nas duże zainteresowanie i Państwa obecność.

  Zachęcamy do spotkania się z EKO-AUTO w Toruniu i Szczecinku.

  Dodane: 1 grudnia 2016

 • Relacja z posiedzenia w Brukseli w sprawie Dyrektywy ELV

  Dnia 21 listopada delegacja Stowarzyszenia EKO-AUTO udała się na spotkanie w Brukseli, które dotyczyło przyszłości Dyrektywy ELV (Dyrektywa 2000/53/WE). Na spotkaniu pojawiły się organizacje z całej Unii Europejskiej oraz przedstawiciele urzędów odpowiedzialnych za pojazdy wycofane z eksploatacji. Stowarzyszenie EKO-AUTO było jedynym reprezentantem branży recyklingu pojazdów z Polski.

  Dyskusja skupiła się na najważniejszych dla branży problemach. Poruszano tematy: sytuacji ELV w Europie, zjawiska „szarej strefy”, transportu wraków do krajów wschodniej Unii, wymiany informacji przy przewożeniu wraków oraz samochodów pomiędzy państwami unijnymi, zasad raportowania.

  Podczas dyskusji skupiono się na kilku głównych problemach. Jednym z nich był fakt demontowania pojazdów poza stacjami demontażu. W krajach tzw. zachodniej Unii zjawisko jest obserwowane w niewielkiej skali, ale zauważa się w ostatnich latach znaczący wzrost. Prezes Jakub Smakulski zabrał głos w dyskusji wskazując na jakich zasadach samochody oraz wraki trafiają do Polski. Podczas dyskusji przedstawiciele Włoch, Hiszpanii oraz Holandii podkreślili fakt migracji samochodów, szczególnie do Polski i do Rumunii.

  W trakcie dyskusji wskazano, że tylko system zachęt finansowych jest w stanie zredukować ilość pojazdów demontowanych w nielegalnych punktach. Prezes Smakulski wskazał w swojej wypowiedzi, że system, który funkcjonował w Polsce spowodował wzrost ilości demontowanych pojazdów w legalnych stacjach demontażu z ilości ok. 50 000 rocznie do ilości 500 000 rocznie. Podkreślał on, że Stowarzyszenie EKO-AUTO wielokrotnie podkreślało swoje stanowisko za kontynuacją takich działań. Niestety strona rządowa oraz inne organizacje branżowe nie sprzyjały tego typu rozwiązaniom. Stanowisko Prezesa Smakulskiego poparli również przedstawiciele Czech, Holandii i Włoch. Ponadto przedstawiciel Hiszpanii podniósł postulat, żeby producenci pojazdów, a nie obywatele, finansowali system.

  Efektem spotkania była rekomendacja do dalszych prac nad ustaleniem kierunków zmian Dyrektywy 2000/53/WE, aby usprawnić system i wprowadzić nowe mechanizmy kierowania pojazdów do legalnie działających stacji demontażu.

  Zdaniem Prezesa Smakulskiego, zmiana Dyrektyw Unijnych to obecnie jedyna droga do zmian przepisów w Polsce. Stowarzyszenie EKO-AUTO podjęło próbę rozmowy z Ministerstwem Środowiska na temat powrotu systemu finansowania.

  Dodane: 29 listopada 2016

 • Najbliższe terminy regionalnych spotkań branżowych dla stacji demontażu pojazdów

  Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych regionalnych spotkaniach branżowych dla właścicieli stacji demontażu pojazdów.

  Obecnie prowadzimy spotkania na terenie całej Polski tak, aby każdy mógł skorzystać ze spotkania w dogodnej dla siebie lokalizacji i terminie.

  Poniżej zamieszczamy terminarz najbliższych spotkań regionalnych.

  Termin Lokalizacja Formularz
  30.11.2016r. Puławy  Pobierz
  01.12.2016r. Nowy Sącz  Pobierz
  06.12.2016r. Toruń  Pobierz
  07.12.2016r. Szczecinek  Pobierz

  Dodane: 29 listopada 2016

 • Przyszłość Dyrektywy 53/2000/WE i branży ELV w Unii Europejskiej – delegacja Eko-Auto w Brukseli

   

  zdj

  Delegacja Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO udała się dziś do Brukseli na spotkanie w celu omówienia zmian Dyrektywy 53/2000 WE dotyczącej pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  O szczegółach poinformujemy Państwa wkrótce.

  Dodane: 21 listopada 2016

 • Petycja w sprawie podjęcia działań naprawczych dla SDP – aktualności

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów  EKO-AUTO  podczas branżowych konsultacji na Ogólnopolskiej Konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów i Punktów Skupu Złomu w Warszawie przygotowało petycję wraz z apelem o podjęcie natychmiastowych działań niezbędnych do dalszego funkcjonowania stacji demontażu pojazdów. Dotyczyła ona m.in. uproszczenia systemu wyrejestrowania samochodu poprzez umożliwienie stacjom demontażu odnotowania kasacji w systemie CEPIK oraz wydawania decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu z urzędu, a nie na wniosek ostatniego właściciela.

  Petycja została skierowana do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Środowiska, Ministra Finansów, Ministra Rozwoju, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komisji Środowiska Senatu RP i Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Sejmu RP.

  Kancelaria Prezydenta z uwagą zapoznała się z zasygnalizowanymi problemami i wyrażonymi postulatami, jednocześnie wyrażając uznanie dla istotnego wkładu, które Stowarzyszenie wnosi w analizowanie oczekiwań społecznych branży.

  Kancelaria Ministra Rozwoju i Finansów ustosunkowała się do treści petycji, zwracając się do Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o zajęcie stanowiska w zakresie m.in. podjęcia natychmiastowych działań w celu skierowania wszystkich pojazdów wycofanych z eksploatacji do legalnie działających stacji demontażu, uwzględnienia uczestniczenia w sieci zbierania pojazdów wszystkich stacji demontażu i poszerzenia współpracy wprowadzających pojazdy z całą branżą recyklingu pojazdów ELV, podjęcia działań w celu wprowadzenia zachęt finansowych dla ostatnich właścicieli pojazdów.

  Petycja została dodatkowo według właściwości przekazana do Ministra Cyfryzacji oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

  O dalszych pracach nad petycją będziemy Państwa informować na bieżąco.

  Dodane: 20 listopada 2016

 • Trwają regionalne spotkania branżowe dla stacji demontażu pojazdów

   

  Trwa regionalne spotkanie branżowe dla właścicieli stacji demontażu. Mamy za sobą już spotkania w Legnicy, Sosnowcu i Kutnie.

  Kolejna stacja na naszej mapie spotkań to Świebodzin.

  Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Zapraszamy!

  Dodane: 18 listopada 2016

 • Posiedzenia Komisji w sprawie zmian ustawy o podatku akcyzowym

  auto-836316_1920

  Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przedstawiciele Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO na czele z Prezesem Jakubem Smakulskim wzięli udział w posiedzeniu Komisji Infrastruktury, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, które odbyło się w miniony poniedziałek w gmachu Senatu RP.

  Posiedzenie dotyczyło zmian w ustawie o podatku akcyzowym. Temat wzbudza wiele kontrowersji w opinii publicznej.

  Stowarzyszenie EKO-AUTO przedstawiło propozycje zmian, które już wcześniej prezentowaliśmy do Państwa wiadomości na stronie internetowej.

  Dziś odbyło się kolejne posiedzenie, tym razem w gronie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Budżetu i Finansów publicznych podczas którego rozpatrywano wnioski zgłoszonych na 30. posiedzeniu Senatu do ww. ustawy.

  Będziemy Państwa informować na bieżąco o pracach nad tą ważną dla nasz wszystkich ustawą.

  Dodane: 17 listopada 2016

 • Udział Stowarzyszenia EKO-AUTO w posiedzeniu w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym

  W najbliższy wtorek 15 listopada odbędzie się w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Ustawodawczej.

  Podczas tego posiedzenia odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (druk senacki nr 107).

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO brało intensywny udział w czasie trwania konsultacji i zgłaszania propozycji zmian.

  Stowarzyszenie EKO-AUTO otrzymało zaproszenie do udziału w tym wspólnym posiedzeniu jako ważny głos w branży.

  Poniżej zamieszczamy propozycje zmian zgłoszone przez Stowarzyszenie EKO-AUTO do ww. Komisji.

  Stanowisko branży recyklingu pojazdów przesłane przez Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO.

  Będziemy Państwa na bieżąco informować o postępach prac nad projektem.

  Bieżące informacje zamieszczamy również na naszym profilu na FB, na który serdecznie zapraszamy.

   

  Dodane: 9 listopada 2016

 • Terminarz regionalnych spotkań branżowych dla właścicieli stacji demontażu pojazdów

   

  Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych regionalnych spotkaniach branżowych dla właścicieli stacji demontażu pojazdów.

  Przewidzieliśmy spotkania na terenie całej Polski tak, aby każdy mógł skorzystać ze spotkania w dogodnej dla siebie lokalizacji i terminie.

  Poniżej zamieszczamy terminarz spotkań regionalnych.

  Data

  Miejsce regionalnego spotkania branżowego dla SDP Formularz zgłoszeniowy

  16.11.2016

  Legnica

  17.11.2016 r.

  Sosnowiec

  18.11.2016 r.

  Kutno

  23.11.2016 r.

  Świebodzin

  28.11.2016r.

  Ostróda

  29.11.2016r.

  Łomża

  30.11.2016r.

  Puławy  Pobierz

  01.12.2016r.

  Nowy Sącz  Pobierz

  06.12.2016 r.

  Toruń  Pobierz

  07.12.2016 r.

  Szczecinek  Pobierz

  Bliższe informacje pod nr tel +48 533 666 815.

  Dodane: 8 listopada 2016

 • Regionalne spotkania branżowe dla właścicieli Stacji Demontażu Pojazdów

  W ramach realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO projektu systemowego wspierania działalności stacji demontażu pojazdów organizujemy dla właścicieli SDP cykl regionalnych spotkań branżowych na terenie całej Polski.

  Spotkania odbywają się pod hasłem „Przyszłość i wyzwania dla branży recyklingu w obliczu niejasnych uwarunkowań prawnych” i służą wymianie doświadczeń przedsiębiorców oraz uzyskaniu najnowszych informacji o zmianach w branży.

  Aby umożliwić obecność wszystkim zainteresowanym tą istotną dla prowadzonej działalności tematyką,
  UDZIAŁ W TYCH SPOTKANIACH JEST BEZPŁATNY.

  Zaproszenie na spotkania branżowe

   

  Dodane: 4 listopada 2016

 • Stanowisko Stowarzyszenia Eko-Auto w sprawie zmian w przepisach dot. podatku akcyzowego

   

  bez-tytulu

  W miniony piątek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało, że resort finansów pracuje nad zmianami zasad płatności akcyzy w zależności od pojemności silnika i od wieku samochodu.
  Artykuł na wnp.pl

  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów, Pan Jakub Smakulski zabrał w imieniu branży recyklingu głos w tej ważnej kwestii przesyłając do Komisji Senackich stanowisko branży wraz z propozycjami zmian.

  Pismo skierowane do Komisji Senackich

   

  Dodane: 17 października 2016

 • Fotorelacja z Ogólnopolskiej Konferencji „Recykling na murawie”

   

  photo-431119_640

  Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z Ogólnopolskiej Konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Punktów Skupu Złomu „Recykling na murawie”.

  FOTORELACJA

  Dodane: 17 października 2016

 • Podsumowanie Konferencji „Recykling na murawie” – materiały

   

  Aby umożliwić Państwu dogłębne zapoznanie się z treściami prezentowanymi podczas Ogólnopolskiej Konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów i Punktów Skupu Złomu zamieszczamy materiały prelegentów, biorących udział w tym wydarzeniu.

  1. Gospodarka zamkniętego obiegu materiałowego realizowana w klastrze gospodarki odpadowej i recyklingu – Pani Marta Laskowska

  2. Koszt zagospodarowania odpadów zamiast dopłat do demontażu pojazdów – Pan Jakub Smakulski

  3. MOTO2.pl – Pan Łukasz Piasecki

  4. Prezentacja PGE Narodowy Warszawa

  5. Tendencje i zmiany w budowie oraz ekspoloatacji pojazdów a ochrona środowiska  – Pan dr inż. Piotr Żach

  6. Ustawa z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji– Pan Arkadiusz Dzierżanowski

  7. Wasz partner w ochronie środowiska Ekolog Sp. z o.o. – Pani Roma Ziółkowska

  8. Wymagania prawne w zakresie wwozu do kraju pojazdów używanych i ograniczenia wynikające z ustawy o m.p.o. – Pan Józef Kosecki

  9. Platinium MM – Pan Marcin Żyliński

  10. Watrec – produkcja „czystego paliwa” ze zużytych opon samochodowych– Pan Andrzej Tatol

  11. Park samochodów zarejestrowanych w Polsce – Pan Michał Wekiera

  Dodane: 14 października 2016

 • Petycja o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych na rzecz funkcjonowania stacji demontażu pojazdów

  pet

  Korzystając z przysługującego nam prawa zgodnego z ustawą z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach, Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów Eko-Auto w porozumieniu z reprezentantami branży recyklingu pojazdów złożyło petycję zawierającą apel o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych na rzecz funkcjonowania stacji demontażu pojazdów.

  Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią petycji, która została podpisana podczas Ogólnopolskiej Konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Punktów Skupu Złomu dn. 29.09.2016r.

  Petycja w sprawie działań na rzecz stacji demontażu pojazdów

  Dodane: 12 października 2016

 • Relacja z Ogólnopolskiej Konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Punktów Skupu Złomu „Recykling na murawie

   

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z Ogólnopolskiej Konferencji dla stacji Demontażu Pojazdów oraz Punktów Skupu Złomu „Recykling na murawie”, która odbyła się w ostatni czwartek września na terenie PGE Narodowy.

  Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom za tak liczne przybycie.

  Specjalne podziękowania składamy również Panu Marcinowi Łątkiewiczowi za przygotowanie relacji z tego wyjątkowego wydarzenia!

  clapper-board-152088_640

  Relacja z Ogólnopolskiej Konferencji „Recykling na murawie”

  Dodane: 12 października 2016

 • Konsultacje publiczne projektu ustawy Prawo o ruchu drogowym

   

  bez-tytulu

  Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym właśnie trafił do konsultacji publicznych.

  Zachęcamy wszystkich, którzy pragną zabrać głos w tej sprawie do przesyłania opinii na adres Stowarzyszenia biuro@ekoauto.org.

  Poniżej zamieszczamy projekt ustawy wraz uzasadnieniem i oceną skutków regulacji.

  projekt-z-dnia-30-wrzesnia-2016r-prawo-o-ruchu-drogowym

  Na stronie Rządowego Centrum Legislacji odnajdziecie Państwo również akty wykonawcze będące realizacją delegacji ustawowych zawartych w projekcie.

  Dodane: 5 października 2016

 • Ruszyła reforma badań technicznych

   

  Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie „Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym”. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się od dawna oczekiwany przez branżę motoryzacyjną w Polsce dokument mający za zadanie sanację systemu funkcjonowania Stacji Kontroli Pojazdów.

  Więcej informacji na temat w artykule Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego.

  Pełna treść artykułu

   

  Dodane: 5 października 2016

 • Podziękowanie za udział w Konferencji „Recykling na murawie”.

  W imieniu Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO pragniemy podziękować wszystkim Uczestnikom za liczny i aktywny udział w Ogólnopolskiej Konferencji „Recykling na murawie”, która odbyła się na terenie PGE Narodowy w Warszawie dnia 29.09.2016r. Wydarzenie to zgromadziło ponad 120 uczestników, w tym wielu znakomitych gości, przedstawicieli m.in. Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytutu Transportu Samochodowego, Politechniki Warszawskiej, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Klastra Gospodarki Odpadami i Recyklingu, Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oraz przedsiębiorców z całej Polski.

  Przyjemnością było gościć Państwa, móc wysłuchać interesujących wypowiedzi oraz uczestniczyć w dyskusjach. Wielką satysfakcją było również obserwowanie Państwa zainteresowania przedstawianymi przez prelegentów tematami. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia zdobyte przez Państwa podczas konferencji okażą się niezwykle cenne i pożyteczne, zaś Państwa udział w konferencji będzie początkiem, bądź kontynuacją współpracy ze Stowarzyszeniem EKO-AUTO.

  Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Wykładowcom za podjęcie trudu podzielenia się własnymi wieloletnimi doświadczeniami oraz niezwykle cenną wiedzą z uczestnikami konferencji.

  Żywimy przekonanie, że wzorem lat ubiegłych tegoroczna konferencja stanowiła bardzo inspirującą debatę na tematy ważne i aktualne w branży recyklingu pojazdów, z udziałem najwyższej klasy specjalistów ze sfery nauki i praktyki.

  Wyrażamy również wdzięczność wszystkim Sponsorom oraz Patronatom medialnym, którzy przyczynili się do zorganizowania konferencji. Jeszcze raz szczerze gratulujemy zwycięzcom losowania wspaniałych nagród ufundowanych przez Sponsorów, mamy nadzieję, iż losowanie wzbudziło wiele pozytywnych emocji a zdobyte nagrody spełniły Państwa oczekiwania.

  Pragniemy również podziękować za niezapomnianą atmosferę jaką Państwo stworzyliście podczas uroczystej kolacji za zakończenie konferencji.

  Poza wyrażeniem słów podziękowania, poniżej przedstawiamy zdjęcia z Konferencji, zapraszając jednocześnie Państwa do udziału w naszych kolejnych przedsięwzięciach szkoleniowych.

  Obszerniejsza fotorelacja oraz materiały konferencyjne, w tym podpisywana przez Państwa petycja już wkrótce.

  .dsc07956    dsc07957

  Dodane: 4 października 2016

 • Konsultacje nt. Dyrektywy ELV

  Bez tytułu

  Komisja Europejska rozpoczyna prace nad zmianą zasad recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Badane są sposoby implementacji zapisów Dyrektywy 2000/53/WE w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Podczas konsultacji Prezes  Stowarzyszenia Eko-Auto  Jakub Smakulski przedłożył w imieniu branży propozycje kierunków zmian w Dyrektywie. Podczas prac zwrócono szczególną uwagę na wprowadzenie systemu  zachęt finansowych dla ostatnich posiadaczy pojazdów, którzy oddają samochód do licencjonowanej stacji demontażu pojazdów.  Szczególny nacisk kładziono na pojazdy w wieku 10 i 14 lat.

  Prezes Stowarzyszenia EKO-AUTO Jakub Smakulski podkreślił również, że należy wzmocnić system kontroli przepływu pojazdów oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji, które stanowią źródło nielegalnego demontażu w krajach Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce.  Zaznaczył, że powinno się unikać eksportu pojazdów wycofanych z eksploatacji poza obszar Unii Europejskiej i skupić się na koncepcji zagospodarowania pojazdów w krajach członkowskich.

  Podczas konsultacji zwrócono uwagę na sposób raportowania władz odpowiedzialnych za gospodarkę pojazdów wycofanych z eksploatacji (w Polsce jest to Ministerstwo Środowiska). Prezes Smakulski przedstawił postulat zmian w Decyzji Komisji z dnia 1 kwietnia 2005 r. określającej szczegółowe zasady dotyczące kontroli celów ponownego użycia/odzyskiwania i ponownego użycia/recyklingu określonych w dyrektywie 2000/53/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji odnośnie odpadów przetwarzanych przez strzępiarki, aby zaliczyć w 100% masę odpadów do procesu odzysku. Problem był wielokrotnie przedstawiany podczas spotkań w Ministerstwie Środowiska.

  Wskazano na konieczność  egzekwowania i podniesienia kar dla posiadaczy pojazdów, którzy oddają samochód do nielegalnego demontażu. Komisja Europejska zauważa problem złej jakości danych dotyczących pojazdów i pojazdów wycofanych z eksploatacji. Sugerowane jest poprawienie jakości danych sprawozdawczych z każdego kraju członkowskiego. Na sam koniec Prezes Smakulski wskazał, że obecne systemy identyfikacji rodzaju surowców, z których są zbudowane samochody (szczególnie tworzyw sztucznych) nie są zbyt dokładne i wymagają dopracowania.

  Stowarzyszenie EKO-AUTO nie posiada informacji czy pozostałe organizacje krajowe również wzięły udział w konsultacjach związanych ze zmianami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2000/53/WE.

  Dodane: 23 września 2016

 • Losowanie nagród wśród uczestników Konferencji

   

  nagrody

  Dodane: 21 września 2016


 • Niezmiernie cieszy nas duże zainteresowanie organizowaną przez Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO Konferencją „Recykling na murawie”. która odbędzie się 29 września na PGE Narodowy.

  Wszystkim tym, którzy nie podjęli jeszcze decyzji o uczestnictwie przypominamy, że jutro tj. 20 września upływa termin zgłoszeń.

  Serdecznie zapraszamy do zapisów!

  Dla uczestników zamieszczamy już mapę obrazującą możliwości dojazdu do PGE Narodowy.

  EKO AUTO PGE Narodowy 29.09.2016

  Dodane: 19 września 2016

 • Ostatnie 20 wolnych miejsc na Ogólnopolską Konferencję dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Punktów Skupu Złomu

  PGE NARODOWY_zdjęcie2

  Aby umożliwić wszystkim zainteresowanym uczestnictwo w Ogólnopolskiej Konferencji  dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Punktów Skupu Złomu „Recykling na murawie”, przedłużyliśmy okres zgłoszeń do 20 września.

  Pozostało 20 wolnych miejsc.

  Zapraszamy do zapisów!
  Formularz zgłoszeniowy

  Dodane: 6 września 2016

 • Honorowy Patronat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

  image001

  Z przyjemnością informujemy, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska objął Honorowy Patronat nad Ogólnopolską Konferencją dla Stacji Demontażu Pojazdów i Punktów Złomu „Recykling na murawie”, której organizatorem jest Stowarzyszenie EKO-AUTO.

  Dodane: 1 września 2016

 • Ogólnopolska Konferencja dla Stacji Demontażu Pojazdów

  KONFERENCJA WERSJA OSTATECZNA

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO ma przyjemność zaprosić na Ogólnopolską Konferencję dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz Punktów Skupu Złomu „Recykling na murawie”, która odbędzie się dn. 29 września 2016r. na terenie PGE Narodowy przy Al. Ks. J. Poniatowskiego w Warszawie.

  W programie m.in.:

  * petycja do Ministra Środowiska, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów zawierająca problemy stacji demontażu pojazdów,

  * istota gospodarki obiegu zamkniętego,

  * kontrowersje wokół „sieciowej” umowy oraz dopłat do stacji,

  * praktyczne aspekty funkcjonowania systemu recyklingu pojazdów,

  * przestrzeganie prawa przez SDP oraz podmioty działające na rynku recyklingu pojazdów,

  * nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Przy udziale najwyższej klasy specjalistów ze sfery nauki i praktyki, poruszane na Konferencji problemy i tematyka będą okazją do wymiany doświadczeń wszystkich środowisk uczestniczących w Konferencji oraz przyczynią się do dalszej edukacji ekologicznej branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, jak również przyczynią się do promocji zagadnień ochrony środowiska.

  Na zakończenie konferencji zapraszamy na zwiedzanie stadionu, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli na własnej skórze przeżyć piłkarskie emocje. Podczas ekskluzywnego zwiedzania, PGE Narodowy odkryje przed nami swoje tajemnice – pozwoli m. in. zajrzeć do szatni gwiazd, zwiedzić trybunę medialną, zatrzymać się na moment w kaplicy wielowyznaniowej oraz poczuć się jak VIP w eleganckich lożach.

  Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń będzie uroczysta kolacja serwowana na terenie PGE Narodowego.

  Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie i przesłanie do Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO formularza zgłoszeniowego oraz uiszczenie opłaty przed konferencją na rachunek:

  Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO 96 1020 4027 0000 1102 0918 5135 Bank PKO BP

  z dopiskiem „Konferencja” + imię i nazwisko uczestnika.

  Wypełniony formularz zgłoszeniowy  prosimy przesłać na numer faksu (61) 877 0605 lub pocztą elektroniczną na adres biuro@ekoauto.org do dnia 5 września 2016 roku.

  Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona!

  Koszt udziału w konferencji od osoby wynosi:

  550 zł brutto – Członek Stowarzyszenia, wariant z kolacją

  300 zł brutto – Członek Stowarzyszenia, wariant bez kolacji

  650 zł brutto – Pozostali uczestnicy, wariant z kolacją

  400 zł brutto – Pozostali uczestnicy, wariant bez kolacji

  Mamy nadzieję, iż problematyka szeroko ujmowanego recyklingu pojazdów, jak również poruszane w czasie spotkania zagadnienia szczegółowe oraz przygotowane atrakcje, skłonią Państwo do wzięcia udziału w naszej Konferencji.

  Bliższy informacje dostępne wkrótce.

  Serdecznie zapraszamy!

  Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO–AUTO

  Dodane: 25 sierpnia 2016

 • Nabór wniosków z zakresu modernizacji stacji demontażu pojazdów

  nabór

  Do 20 grudnia 2016r. można jeszcze składać wnioski z zakresu modernizacji stacji demontażu pojazdów w ramach Programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Racjonalna Gospodarka Odpadami.

  Zgodnie z zapisami Programu, pomoc w postaci preferencyjnej pożyczki dotyczy rozbudowy lub modernizacji stacji demontażu pojazdów, w tym:

  1) zakupu maszyn i urządzeń związanych funkcjonalnie z procesem demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji;

  2) zakupu środków do transportu pojazdów wycofanych z eksploatacji lub odpadów wytworzonych w procesie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Więcej o Programie

  Dodane: 23 sierpnia 2016

 • Dopłaty do demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji za rok 2015

  nfosigwStowarzyszenie EKO-AUTO w trosce o interesy swoich członków na bieżąco monitoruje przepisy dotyczące dopłat do demontażu pojazdów.
  W świetle nowych regulacji skierowaliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapytanie o sposób udzielania, przekazywania i finansowania dopłat do demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji za rok 2015r.

   Aby otrzymać dopłatę należy spełniać łącznie 3 warunki:
  – uzyskać wymagane poziomy odzysku i recyklingu,
  – legitymować się właściwymi decyzjami na prowadzenie SDP oraz
  – złożyć w terminie sprawozdanie o recyklingu pojazdów oraz wniosek o udzielenie dopłaty.

  Podkreślenia wymaga fakt, że środki przekazywane są przez Fundusz w ściśle określonym trybie, z wyłączeniem jakichkolwiek preferencji czy przyspieszeń.
  Wszelkie działania podejmowane przez Fundusz służą przekazaniu beneficjentom środków bez zbędnej zwłoki.
  NFOŚiGW sukcesywnie dokonuje oceny poprawności i kompletności sprawozdań. Kolejny krok to podpisanie stosownej umowy oraz finalnie wypłata środków.

  Dodane: 20 sierpnia 2016

 • Wypowiedź Prezesa Stowarzyszenia EKO-AUTO na łamach portalu Samar

  samarZachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią Prezesa Jakuba Smakulskiego na łamach portalu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR o znaczeniu Projektu Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wysokości opłaty stałej za brak sieci oraz stawki opłaty za brak sieci dla rynku i branży.

  Komentarz Prezesa Stowarzyszenia EKO-AUTO

  Dodane: 17 sierpnia 2016

 • Opinia dotycząca projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wysokości opłaty stałej za brak sieci oraz stawki opłaty za brak sieci

  komis2Stowarzyszenie EKO-AUTO skierowało do Ministerstwa Środowiska w imieniu branży stacji demontażu pojazdów  opinię dotyczącą projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wysokości opłaty stałej za brak sieci oraz stawki opłaty za brak sieci z dnia 18 lipca 2016 r. (zwane dalej: Projektem). Odnieśliśmy się w szczególności do treści uzasadnienia do Projektu. Uważamy, że błędne założenia miały niewątpliwy wpływ na ustalanie wysokości stawki stałej oraz stawki opłaty za brak sieci.
  W uzasadnieniu wskazano:Wysokość opłaty stałej za brak sieci oraz stawki opłaty za brak sieci została ustalona w takiej wysokości, aby wysokość opłaty za brak sieci pozostała na poziomie podobnym do dotychczasowego.” – nie możemy się zgodzić z takim uzasadnieniem, ponieważ dotychczas wnoszona opłata (tzw. opłata recyklingowa) była znacząco wyższa od proponowanych obecnie rozwiązań. Podajemy przykład: Jeżeli podmiot wprowadził w danym roku kalendarzowym 300 pojazdów (jest to średnia wartość ilości pojazdów sprowadzonych przez profesjonalnego importera)  to dotychczasowa opłata recyklingowa wynosiła 150 000 zł (300x500zł). Obecna opłata wynosi 15 600 zł w stosunku rocznym. Oznacza to zmniejszenie wpływów z tytułu opłat za brak sieci.

  Kolejnym fragmentem uzasadnienia, z którym nie możemy się zgodzić jest: „Niewydanie rozporządzenia będzie skutkować brakiem możliwości obliczenia oraz egzekwowania opłat za brak sieci, co może prowadzić do wzrostu nielegalnego zagospodarowania pojazdów wycofanych z eksploatacji w miejscach do tego nieprzeznaczonych.” – poziom i wartość pobieranej opłaty za brak sieci nie mają związku z ilością nielegalnie demontowanych pojazdów.
  Ilość nielegalnie demontowanych pojazdów wynika z wad w przepisach prawa i braku systemu zachęt do legalnego demontażu. Warto zaznaczyć, że wymóg zapewnienia sieci, a co za tym idzie podpisanie umów zgodnie z wymogami art. 11a ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, przede wszystkim ma zapewniać pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów. Obecnie sytuacja ta, poprzez wprowadzenie tzw. umów za 1zł, uniemożliwiła zbilansowanie kosztów i obniżonych przychodów wynikających z braku dopłat do demontażu pojazdów.

  Na samym końcu chcemy zwrócić uwagę na fakt, że podmioty wprowadzające na rynek zapłacą mniej za brak zapewnienia sieci zbierania pojazdów. Równocześnie nie wnoszą również opłat z tytułu pokrycia kosztów zagospodarowania odpadów (zgodnie z art. 11a ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji). Biorąc pod uwagę ilość sprowadzonych w tym roku pojazdów oraz sprzedaż nowych samochodów szacuje się, że do stacji demontażu powinno trafić ok. 32 000 000 zł. Niestety wskutek wypaczenia rynku do stacji trafiły kwoty stanowiące jedynie cząstkę planowanych środków.

  Stowarzyszenie EKO-AUTO cały czas czyni starania przywrócenia ładu prawnego i rynkowego przysługującego stacjom demontażu w związku z art. 11a ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Dodane: 5 sierpnia 2016

 • Stanowisko Komisji Środowiska Senatu RP na temat stanu zagospodarowania olejów odpadowych.

  olej przep

  W czwartek 28 lipca odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Środowiska, podczas którego odczytano stanowisko Komisji Senatu nt. zagospodarowania olejów odpadowych. Dotychczasowe działania organizacji odzysku olejów przepracowanych nie przyniosły oczekiwanego efektu.

  Głównych przyczyn upatruje się w:

  * objęciu systemem tylko części olejów przepracowanych,
  * nieskutecznym sposobie pozyskiwania olejów ze źródeł rozproszonych,
  * niedostatecznej kontroli nad systemem zbiórki,
  * wydawaniu zezwoleń na wywóz olejów,
  * niekontrolowanym spalaniu.

  Konieczność przystosowania prawa polskiego do wymogów nowej dyrektywy odpadowej 2009/98 stwarza możliwość wprowadzenia do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej zapisów pozwalających na stworzenie scentralizowanej organizacji, która kontrolowałaby całość gospodarki olejami przepracowanymi, nadzorując zachowanie priorytetu regeneracji w stopniu zabezpieczającym pełne wykorzystanie mocy przerobowych krajowych instalacji.

  Komisja zwróciła się do Ministra Środowiska o znowelizowanie ustawy w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej, aby wzmocnić, uszczelnić i zintegrować system zbiórki i przemysłowego zagospodarowania olejów przemysłowych uruchamiając mechanizmy nieodpłatnego przekazywania przez wytwórców olejów przemysłowych do systemów ich zagospodarowania. Zaproponowano również wprowadzenie mechanizmów pobierania i zwrotu opłaty depozytowej od użytkowników olejów smarowych oraz zwiększenie puli olejów smarowych świeżych podlegających obowiązkowi odzysku.

  Dodane: 1 sierpnia 2016

 • Kampania UFG „Sprawdź historię swojego OC”!

   

  ufg_logoW Polsce jest ponad 21 milionów pojazdów, których właściciele mają obowiązek wykupić polisę odpowiedzialności cywilnej (OC). Przy wyliczaniu składki za nią – ubezpieczyciele sprawdzają w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG – historię ubezpieczenia danego kierowcy – jak i posiadacza pojazdu. W szczególności sprawdzają liczbę spowodowanych przez niego szkód i wypadków komunikacyjnych oraz wysokość wypłaconych odszkodowań.
  W zależności od tej historii – stosują odpowiednie zwyżki bądź zniżki składki za OC na kolejny rok.

  Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że dostęp do bazy może mieć każda osoba opłacająca składki OC. Dzięki temu kierowca może mieć dokładnie taką samą wiedzę jak ubezpieczyciel.

  Dostęp do historii OC jest całkowicie bezpłatny 0 wystarczy jedynie wypełnić formularz na stronie internetowej.

  Źródło: http://sprawdzoc.pl/

  Dołącz do tysięcy świadomych kierowców i sprawdź historię swojego OC!

  Dodane: 8 lipca 2016

 • 26 Posiedzenie Komisji Środowiska przy współudziale Stowarzyszenia EKO-AUTO

   

  W dniu 5 lipca Prezes Stowarzyszenia EKO-AUTO Pan Jakub Smakulski uczestniczył w posiedzeniu Komisji Środowiska Senatu RP jako reprezentant stacji demontażu pojazdów oraz branży recyklingu odpadów.
  Obecni podczas posiedzenia

  Podczas posiedzenia Komisji poruszano kwestie gospodarki odpadami, a w szczególności zaawansowania prac nad krajowym i wojewódzkimi planami gospodarki odpadami.

  Założenia Krajowego planu gospodarki odpadami obejmują:

  – wzmocnienie działań mających na celu poprawę świadomości społeczeństwa (w tym przedsiębiorców) na temat właściwego postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji,

  – cykliczne kontrole punktów zbierania pojazdów, stacji demontażu oraz innych podmiotów związanych przepisami o odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji

  – monitoring nielegalnego przemieszczania się odpadów we współpracy z organami innych państw.

  Z punktu widzenia branży szczególnie istotna jest propozycja wspierania stacji demontażu systemem zachęt w dostarczaniu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  W swoim wystąpieniu Prezes Smakulski zwrócił uwagę senatorom, że branżę recyklingu, a szczególnie stacje demontażu bardzo ogranicza działalność szarej strefy. W niektórych rejonach jej działalność sięga 70% rynku. Prezes Smakulski poparł koncepcję Ministra Mazurka, że należy wzmocnić działalność Inspekcji Ochrony Środowiska w sferze zwalczania szarej strefy.

  Obecność Prezesa Smakulskiego na posiedzeniu stworzyła również cenną okazję do mniej formalnych rozmów m.in. na temat wypłacanych dopłat dla stacji demontażu wraz z prośbą o sprawne podpisywanie umów i szybkie przekazywanie środków dla SDP.

  Krajowy plan gospodarki odpadami zostanie w ciągu najbliższych dni przyjęty przez Panią Premier.

  Retransmisja 26 Komisji Środowiska

  Dodane: 7 lipca 2016

 • Zaopiniowanie projektu rozporządzenia w sprawie nadania inspektorom IOŚ uprawnień do nakładania grzywien

   

  writing-1149962_640Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów czynnie uczestniczy
  w kształtowaniu polskiego prawa branżowego.
  Na zaproszenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Stowarzyszenie EKO-AUTO zostało włączone do procesu zaopiniowania projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

  Poniżej zamieszczamy link do treści projektu Rozporządzenia.

  projekt rozporządzenia RM

  Zachęcamy do przesyłania uwag oraz opinii na adres biuro@ekoauto.org, które zostaną przekazane zwrotnie do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

  Dodane: 7 lipca 2016

 • Powołanie Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami

  5 lipca br. podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Sejmu RP powołano Podkomisję stałą ds. monitorowania gospodarki odpadami, w skład której weszło 11 osób.

  Skład Podkomisji:

  Brynkus Józef (Kukiz15)
  Dziuk Barbara (PiS)
  Golińska Małgorzata (PiS)
  Gosiewski Jerzy (PiS)
  Kubów Krzysztof (PiS)
  Lieder Ewa (N)
  Maciejewski Krzysztof (PiS)
  Pasławska Urszula (PSL)
  Piontkowski Dariusz (PiS)
  Sonik Bogusław (PO)
  Wilczyński Ryszard (PO)

  Dodane: 6 lipca 2016

 • Odpowiedź Podsekretarza Stanu Ministerstwa Środowiska na interpelację w sprawie niekorzystnych zmian prawa dotyczących funkcjonowania stacji demontażu pojazdów

   

  mś Na początku czerwca informowaliśmy Państwa o interpelacji skierowanej do Prezesa Rady Ministrów w sprawie niekorzystnych zmian prawa dotyczących funkcjonowania stacji demontażu pojazdów.

  Ukazała się odpowiedź Podsekretarza Stanu Ministerstwa Środowiska Sławomira Mazurka w sprawie ww. interpelacji. Pełen tekst dokumentu został opublikowany na stronie Kancelarii Sejmu.

  W przedmiotowej odpowiedzi na interpelację warto zwrócić uwagę na poruszone zagadnienie finansowania kosztów zagospodarowania odpadów zgodne z art 11a ust. 2 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych
  z eksploatacji. Minister Mazurek jednoznacznie wskazał konieczność ponoszenia kosztów i zapewnienie finansowania stacji demontażu pojazdów, aby móc osiągnąć wymagane poziomy odzysku i recyklingu.

  odpowiedź Podsekretarza Stanu

  Dodane: 29 czerwca 2016

 • Motociekawy Wrak Race IV Edycja

   

  statuetkaKolejna edycja Motociekawy Wrak Race za nami!

  Dołączamy się do podziękowań Organizatora.

  „Dziękujemy zawodnikom za wspaniałe widowisko jakie zrobiliście na  Motociekawy Wrak Race IV Edycja tak wyrównanej rywalizacji dawno nie widzieliśmy, bardzo wysoki poziom kierowców dał niesamowite wrażenia dla publiczności, efektowne skoki, walka blacha w blachę na każdym odcinku toru, na tej edycji kierowcy pokazali kwintesencję Wrak Race – wszyscy jesteście zwycięzcami!”.

  Stowarzyszenie EKO-AUTO, fundator nagrody, szczególne gratulacje składa zdobywcy pucharu za „najbardziej niesamowite auto”.

  baner

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Dodane: 28 czerwca 2016

 • III Konferencja „Motoryzacja-Przemysł-Nauka”

  konferencjamr2016

  23 czerwca odbyła się w Warszawie  zorganizowana przez Ministerstwo Rozwoju III Konferencja „Motoryzacja-Przemysł-Nauka”. W programie Konferencji ujęto szereg interesujących i ważnych tematów dla przemysłu motoryzacyjnego.

  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO Pan Jakub Smakulski reprezentował jako przedstawiciel branżę demontażu pojazdów w Polsce.

  Stowarzyszenie EKO-AUTO po raz kolejny miało okazję skonfrontować swoją wiedzę i doświadczenia z przedstawicielami Ministerstwa, pracownikami instytutów oraz uczelni, a także z innymi podmiotami związanymi z branżą motoryzacyjną.
  Takie spotkania służą budowaniu pozytywnego wizerunku branży demontażu w świecie nauki i gospodarki.

  http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/motoryzacja-w-planie-na-rzecz-odpowiedzialnego-rozwoju/

  Dodane: 24 czerwca 2016

 • Prace Komisji Senackich nad ustawą o obniżeniu stawki akcyzy na samochody

  22 czerwca odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Infrastruktury, Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisjisenat Ustawodawczej, podczas którego kontynuowano pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.

  Ten głośny od kilku miesięcy w branży motoryzacyjnej projekt zakładał obniżkę stawki akcyzy, którą opodatkowane są samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3 z 18,6 proc. do 4,6 proc. podstawy opodatkowania.

  Aktualnie obowiązują dwie stawki: 3,1 proc. wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silników do 2 l i 18,6 proc. dla pojazdów o pojemności silników powyżej 2 l. Dotyczy ona samochodów nowych, używanych, a także ciężarowych.

  Pod wpływem krytyki ze strony resortu finansów proponowaną w projekcie stawkę zmieniono z 4,6 na 8 proc. Ta propozycja również nie spotkała się z aprobatą, projekt nadal nie jest neutralny dla budżetu.

  Pod dyskusję poddaje się odmienną konstrukcję tego podatku (podstawą miałby być poziom emisji CO2, przewiduje się pewien ryczałt dla pojazdów o określonym poziomie emisji czy zwolnienia dla osób starszych).

  Zdaniem pomysłodawców obniżka akcyzy ma nie tylko wpłynąć na zwiększenie sprzedaży aut w Polsce i wzrost importu, na czym zyskałby Skarb Państwa, ale przede wszystkim ukrócić proceder omijania wyższej stawki akcyzy w przypadku rejestracji samochodów ciężarowych.

  Dodane: 23 czerwca 2016


 • logo-waste-klasterppnt

  16 czerwca br. w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się kolejne już spotkanie instytucji zrzeszonych w WASTE-KLASTRZE, organizacji działającej na rzecz sektora odpadowego.
  Stowarzyszenie EKO-AUTO jako członek Klastra było również obecne na tym spotkaniu.

  Prezes Jakub Smakulski z dużą uwagą wysłuchał wystąpień dotyczących kwestii finansowania rozwoju przedsiębiorstw i pomysłów badawczych oraz zagadnień prawnych związanych z branżą odpadową. Niewątpliwą korzyścią wyniesioną ze spotkania była możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń pomiędzy członkami WASTE-KLASTRA.

  Tego typu spotkania pozwalają Stowarzyszeniu EKO-AUTO jeszcze prężniej i skuteczniej działać dla branży demontażu pojazdów w Polsce.

  Dodane: 20 czerwca 2016

 • Współpraca z australijskim stowarzyszeniem działającym na rzecz SDP

  danland_logoRecykling pojazdów wycofanych z eksploatacji dotyczy gospodarki każdego kraju na świecie.
  Stowarzyszenie Eko-Auto aktywnie współdziała z międzynarodowymi stowarzyszeniami, którym przyświecają podobne cele i misja.

  Działając na rzecz naszego wspólnego dobra, pozyskaliśmy kolejnego partnera na płaszczyźnie międzynarodowej – Auto Recyclers Association z Australii.
  Dzięki wspólnej pracy oraz wymianie informacji i doświadczeń mamy realny wpływ na branżę recyklingu pojazdów, nie tylko w wymiarze krajowym, ale i międzynarodowym.

  Dodane: 9 czerwca 2016

 • Konferencja „W kierunku elektromobilności – prezentacja założeń Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce”

   

  elektromobilnośćDnia 7 czerwca na Politechnice Warszawskiej odbyła się konferencja „W kierunku elektromobilności – prezentacja założeń Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce”, w której uczestniczyli m.in. minister energii oraz wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

  Plan rozwoju elektromobilności ma być kołem zamachowym polskiej gospodarki i polskiej reindustrializacji – zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

  Podkreślił również, że dzięki planowi Polska ma szansę odpowiedzieć na jedno z kluczowych wyzwań, jakim są wymogi klimatyczne, dekarbonizacyjne UE.

  Dodane: 7 czerwca 2016

 • Kryzys w branży – artykuł w czasopiśmie branżowym

  Kryzys w branży

  O kłopotach stacji demontażu pojazdów słów kilka…

  Zachęcamy do lektury artykułu autorstwa Prezesa Stowarzyszenia Eko-Auto Pana  Jakuba Smakulskiego w nowym wydaniu czasopisma Recykling (2/2016).

  Jako stowarzyszenie wspierające branżę, konsekwentnie podkreślamy potrzebę wsparcia i pomocy dla SDP ze strony instytucji rządowych.

  art 2

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Dodane: 6 czerwca 2016

 • IFAT 2016 Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska – Woda, Ścieki, Odpady, Recycling

  W minionych dniach przedstawiciele Stowarzyszenia EKO-AUTO mieli okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Targach IFAT 2016 w Monachium, poświęconych technologiom środowiskowym.
  Dużo uwagi poświęcono rozwiązaniom dla branży recyklingu pojazdów, którym przyglądaliśmy się z dużą ciekawością. Szczególnie interesujące były pokazy na żywo dot. recyklingu pojazdów z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań.

  Dodane: 2 czerwca 2016

 • Interpelacja nr 3153 do prezesa Rady Ministrów w sprawie niekorzystnych zmian prawa dotyczących funkcjonowania stacji demontażu pojazdów

   

  interpelacjaStowarzyszenie EKO-AUTO realizując swoje cele statutowe dokłada wszelkich starań, aby wspierać rynek stacji demontażu pod kątem zmian w obowiązującym prawodawstwie.

  Kilka dni temu do Stowarzyszenia została skierowana prośba o wsparcie w sprawie niekorzystnych zmian prawa dotyczących funkcjonowania stacji demontażu pojazdów. Popieramy inicjatywy właścicieli stacji demontażu, które mają zwrócić uwagę przedstawicieli władzy na wady systemu recyklingu pojazdów wycofanych w eksploatacji. Z zaniepokojeniem obserwujemy trendy w legislacji w naszej branży, tym chętniej podjęliśmy się współpracy, działając razem na rzecz wspólnego dobra.

   

  Dodane: 31 maja 2016


 • image001  Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów w ostatnim czasie nawiązało współpracę z firmą GTV Group z Litwy, która obecnie poszukuje dostawców części  używanych.

  Wszystkie osoby zainteresowane podjęciem współpracy zapraszamy do kontaktu.

  Więcej informacji o GTV Group znajdziecie Państwo także na stronie  http://www.gtvgroup.lt/en/about-us.

  Dodane: 30 maja 2016

 • Powołanie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

  Z dniem 25-go maja 2016 roku Pani Premier Beata Szydło powołała na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Pana Marka Haliniaka. W latach 2006-2008 dr niż. Haliniak sprawował już funkcję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

  Marek Haliniak jest aBez tytułubsolwentem Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego praca magisterska na temat ochrony powietrza została nagrodzona zarówno przez Ministra Ochrony Środowiska, jak i Stowarzyszenie Inżynierów Przemysłu Chemicznego. W latach 1986-1999 pracował w spółkach związanych z produkcją chemiczną, a od roku 2006 oraz zasiadał w radzie nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa i prezesa zarządu. W 1998 roku został ekspertem ds. służby cywilnej Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

  W ramach działalności społecznej był wiceprzewodniczącym Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska”. W kadencji 2007-2010 należał do Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat związany zawodowo z Ministerstwem Środowiska.

  Dodane: 30 maja 2016

 • Międzynarodowa Konferencja Ministerstwa Środowiska „Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych”

  12919721_10153746899822732_516883704902567689_n

  W dniach 9-10 maja br. w Tucznie odbyła się międzynarodowa konferencja pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy, której celem była wymiana poglądów oraz zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

  Organizatorami konferencji byli reprezentujący Ministerstwo Środowiska, prof. Jan Szyszko oraz Sekretarz Stanu Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński , przy współpracy  Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Polskich Lasów Państwowych.

  W trakcie konferencji wizje i osiągnięcia w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym prezentowali zagraniczni goście. Doświadczenia w zakresie możliwości ponownego użycia, odzysku i naprawy produktów przedstawiły także polskie samorządy – m.in. gminy Sokoły, Tuczno i Wieluń.

  W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska Austrii,  Niemiec oraz władz rządowych Holandii. Jako przedstawiciel branży Stacji Demontażu Pojazdów głos w dyskusji zabrał Prezes Jakub Smakulski. Znacząco podkreślał znaczenie circular economy dla małych i średnich przedsiębiorstw w branży recyklingu w Polsce. Prof. Jan Szyszko w swojej wypowiedzi wielokrotnie zaznaczał, że gospodarka obiegu zamkniętego jest szczególnie ważna dla firm na terenach niezurbanizowanych.

  Gospodarka o obiegu zamkniętym to zupełnie nowe podejście opierające się na odejściu od modelu linearnego weź – zużyj – wyrzuć, a przejściu na model cyrkularny. Sektor prywatny już zaczyna opierać swoje plany rozwoju na koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, upatrując w tym szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności i zmniejszenie kosztów. Aby można było wdrożyć szerzej ten model, konieczne jest jednak wsparcie administracji publicznej. Podstawą działań powinny być: wymiana dobrych praktyk, inwestycje w sektor innowacji, współpraca między biznesem oraz należyte zbieranie danych.

  Na forum Unii Europejskiej trwa dyskusja na temat nowego prawa dot. gospodarki w obiegu zamkniętym. Idea ta zmierza do „zamknięcia obiegu” produktów dzięki zwiększeniu recyklingu, co ma przynieść korzyści środowisku i gospodarce. Przedstawiona przez KE propozycja zakłada m.in. by do 2030 r. 65 proc. odpadów komunalnych podlegało recyklingowi.

  Tego rodzaju spotkania mają fundamentalny wpływ na kształtowanie przez nas gospodarki w sposób, który przyczyni się do wyszukiwania innowacyjnych rozwiązań i tworzenia wspólnej, europejskiej inicjatywy dla poprawy środowiska i zwiększenia efektywności gospodarowania odpadami.

  Dodane: 12 maja 2016

 • Odpowiedź Ministerstwa Środowiska na interpelację poselską

  folder-303891_1280Przedstawiamy poniżej odpowiedź Podsekretarza Stanu w ministerstwie Środowiska – Pana Sławomira Mazurka na interpelację poselską dotyczącą branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji i planowanych zmian w ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Interpelację można pobrać tutaj

  Odpowiedź na interpelację można pobrać tutaj

  Dodane: 20 kwietnia 2016

 • Wrak race – edukacja na wesoło

  wrak-race-17.04.2016-1024x396Informujemy, że w dniu 17 kwietnia 2016 roku odbędzie się III edycja Motociekawy Wrak Race. Zawody odbędą się w miejscowości Dzierzążnia koło Płońska. Organizatorem wydarzenia jest Pan Marcin Łątkiewicz. Wyścigi wraków to wydarzenia, na których w sposób przystępny promuje się ideę recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji na legalnie działających stacjach demontażu pojazdów. Stowarzyszenie EKO-AUTO czynnie wspiera tego typu inicjatywy. Prezes Jakub Smakulski wręczy puchar za II miejsce i specjalny puchar za „Najbardziej zwariowany wrak”. Więcej informacji można znaleźć na motociekawy.pl

  Dodane: 15 kwietnia 2016

 • Konferencja – POLSKI SYSTEM GOSPODAROWANIA ZUŻYTYM SPRZĘTEM ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM – ROZWÓJ CZY UPADEK?

  members-651819_1280W dniu 11 stycznia 2016 roku przedstawiciele Stowarzyszenia EKO-AUTO zostali zaproszeni na organizowaną przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu konferencję pn. POLSKI SYSTEM GOSPODAROWANIA ZUŻYTYM SPRZĘTEM ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM – ROZWÓJ CZY UPADEK? Honorowy patronat nad konferencją objął Wicemarszałek Sejmu dr Stanisław Tyszka.

  Podczas dyskusji Prezes Jakub Smakulski, jako przedstawiciel stacji demontażu pojazdów, przedstawił postulaty dotyczące poprawy obecnej sytuacji na rynku przy uwzględnieniu obecnych niskich cen surowców. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja Pani Marty Laskowskiej reprezentującej Centrum Kooperacji Recyklingu not for profit system sp.  z o.o. dotycząca systemu finansowania zbiórki, przetwarzania i kosztów zagospodarowania odpadów powstałych w wyniku odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Na konferencji Pani Jolanta Okońska-Kubica zaprezentowała również propozycje rozwiązań poprawy systemu finansowania branży ZSEiE.

  Dodane: 15 kwietnia 2016

 • Spotkanie z Podsekretarzem Stanu Sławomirem Mazurkiem

  giosW dniu 1 kwietnia 2016 roku w siedzibie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska odbyło się spotkanie z przedstawicielami branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Organizatorem spotkania był Wiceminister Środowiska  Sławomir Mazurek , Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – Roman Jaworski oraz kadra dyrektorska i kierownicza obu instytucji.  Spotkanie odbyło się m. in. z inicjatywy Prezesa Jakuba Smakulskiego ze Stowarzyszenia EKO-AUTO. Na spotkanie zaproszeni zostali również przedstawiciele branży gospodarki odpadami: Recyklerzy Polscy Związek Pracodawców, Forum Recyklingu Samochodów, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami.

  Minister Mazurek podziękował za przybycie gości i rozpoczął obrady. Na samym początku Prezes Jakub Smakulski przedstawił prezentację na temat aktualnej sytuacji branży oraz zidentyfikował podstawowe problemy związane z recyklingiem pojazdów w Polsce. Podano dane statystyczne na temat ilości demontowanych pojazdów w stacjach demontażu w miesiącach styczeń i luty 2014, 2015, 2016. Prezes Smakulski zwrócił uwagę na fakt drastycznego spadku ilości przyjmowanych pojazdów. Poziom ten zbliżał się do wartości 70 % w stosunku do lat ubiegłych. W dalszej części prezentacji przedstawione zostały koszty zagospodarowania odpadów, które ponoszą stacje demontażu. Dane zebrane ze stacji demontażu z całej Polski spotkały się z zainteresowaniem przedstawicieli Ministerstwa Środowiska i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Prezes Smakulski wskazał również główne problemy branży: egzekucji obecnego prawa wobec przedstawicieli „szarej strefy”, konieczności zmiany prawa, włączenia do systemu firm ubezpieczeniowych i większego zaangażowania w system pozostałych uczestników wskazanych w Dyrektywie 2000/53/WE, wzmocnienie roli Inspekcji Ochrony Środowiska w likwidacji miejsc nielegalnego demontażu, powszechnej edukacji ekologicznej w zakresie obowiązków związanych z demontażem pojazdów oraz systemu zachęt ekonomicznych.

  Prezes Małyszko uzupełnił przedstawione postulaty m. in. o zagadnienia sieci zbierania pojazdów, legalności demontażu pojazdów przez osoby fizyczne, konieczności uporządkowania CEPIK-u. Prezes Małyszko zakwestionował prawdziwość zebranych  przez Stowarzyszenie EKO-AUTO danych na temat kosztów zagospodarowania odpadów. Prezes Smakulski podkreśli, że dane zostały zebrane na podstawie ankiet rozesłanych do stacji demontażu w całej Polsce i poddane analizie statystycznej, co wyklucza ich nieprawdziwość. Pozostali członkowie zebrania nie kwestionowali prawdziwości przedstawionych danych.

  Po wysłuchaniu przedstawicieli branży Wiceminister Sławomir Mazurek podkreślił chęć dialogu i rozmowy na temat najważniejszych problemów związanych z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. W swoim wystąpieniu Minister podkreślił chęć wspierania polskich małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie oferowania jak najlepszych usług. Pan Sławomir Mazurek wskazał również konieczność walki i minimalizowania negatywnych efektów działalności „szarej strefy”. Zauważona została również konieczność podjęcia współpracy z innymi resortami związanymi z branżą motoryzacyjną. Zwrócono również uwagę na aspekty edukacji społeczeństwa i systemu zachęt, które od wielu lat promuje Stowarzyszenie EKO-AUTO. Minister podkreślił chęć działania w kierunku upraszczania przepisów. W spotkaniu głos zabrał również Roman Jaworski, jako osoba nadzorująca prace Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jako główny problem branży wskazał drastyczny spadek cen złomu, który czyni działalność stacji demontażu nieopłacalną. Pani dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska – Magda Gosk – zwróciła uwagę na fakt wprowadzonej niedawno nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji i dość krótki okres jej obowiązywania. Pani Izabela Szadura (dyrektor Departamentu Kontroli Rynku) podkreśliła, że obecna nowelizacja ustawy jest dość istotną zmianą istniejącego systemu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Na samym końcu Wiceminister Sławomir Mazurek podsumował spotkanie i wyraził chęć do współpracy i dalszych rozmów. Podkreślił konieczność przeanalizowania problemów i podjęcia działań w sferze korekty przepisów, które utrudniają działalność stacjom demontażu.

  Po zakończonym spotkaniu Prezes Smakulski przeprowadził jeszcze rozmowy z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na temat przepisów związanych z transgranicznym przemieszczaniem odpadów oraz podziękował za wsparcie Głównego Inspektora w zakresie honorowego patronatu na organizowanymi konferencjami. Przeprowadzona została również rozmowa z dyrektor Magdą Gosk odnośnie potwierdzania mas odbieranych odpadów przez firmy zajmujące się przetwarzaniem złomu.

  Dodane: 5 kwietnia 2016

 • Wesołych Świąt!

  indeks

   Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych

                                         życzy

                                                                                                               Zarząd Stowarzyszenia EKO-AUTO.

  Dodane: 26 marca 2016

 • Patronat Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

  giosInformujemy, że Główny Inspektor Ochrony Środowiska objął patronatem honorowym organizowaną przez Stowarzyszenie EKO-AUTO konferencję: „Stacje demontażu pojazdów – jak utrzymać się na rynku po 1.01.2016 r.”.

  Przypominamy, że konferencja odbędzie się 30 marca 2016 roku w ramach XVII Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.

  Dodane: 18 marca 2016

 • Zmiana terminu spotkania ws. pojazdów wycofanych z eksploatacji

  1408019987_WarningZmiana terminu spotkania w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, na którym mają być omawiane bieżące problemy branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Planowany nowy termin to 1 kwietnia 2016 r.

   

   

   

  Dodane: 17 marca 2016

 • Ważne – terminy składania sprawozdań za rok 2015

  road-sign-464664_640Przypominamy, że w dniu 15 marca upływa termin złożenia rocznego sprawozdania o pojazdach wycofanych z eksploatacji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz właściwego Urzędu Marszałkowskiego.

  Oprócz rocznego sprawozdania należy również złożyć Zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów. Zbiorcze zestawienie składamy do odpowiedniego Urzędu Marszałkowskiego.

  Stacje Demontażu Pojazdów wprowadzające na rynek produkty oraz produkty w opakowaniach są zobowiązane złożyć sprawozdania do właściwego Urzędu Marszałkowskiego.

  Dodane: 15 marca 2016

 • Spotkanie w Ministerstwie Środowiska

  mos logoZ inicjatywy Stowarzyszenia EKO-AUTO w dniu 18 marca 2016 roku odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska. W styczniu tego roku Prezes Stowarzyszenia Jakub Smakulski przedstawił Podsekretarzowi Stanu Sławomirowi Mazurkowi najważniejsze problemy dotyczące branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W odpowiedzi na nasz postulat zaproponowano spotkanie w celu omówienia najważniejszych zagadnień i przedstawieniu bieżących problemów.

  Zwracamy się z prośbą do przedstawicieli wszystkich stacji demontażu pojazdów, aby przekazywali propozycje postulatów, które wymagają przedstawienia na planowanym spotkaniu. Propozycje mogą być przekazywane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie.

   

  Dodane: 12 marca 2016

 • Patronat konferencji dla Stacji Demontażu Pojazdów

  recyklingInformujemy, że miesięcznik „Recykling” objął patronatem medialnym organizowaną przez Stowarzyszenie EKO-AUTO konferencję: „Stacje demontażu pojazdów – jak utrzymać się na rynku po 1.01.2016 r.”.

   

   

  Dodane: 11 marca 2016

 • XVII Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH

  ekotech_144x200

  W dniach 30-31 marca 2016 roku odbędą się XVII Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Na stoiskach będzie można zobaczyć maszyny do recyklingu oraz porozmawiać o najnowszych technologiach.

  Stowarzyszenie EKO-AUTO otrzymało zaproszenie do zorganizowania w ramach Targów konferencji: „Stacje demontażu pojazdów – jak utrzymać się na rynku po 1.01.2016 r.”.

  Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji już wkrótce.

  Dodane: 4 marca 2016

 • Podsumowanie pierwszych 100 dni działalności Ministerstwa Środowiska

  mos logoMinisterstwo Środowiska na swojej stronie internetowej opublikowało wykaz działań i osiągnięć zrealizowanych podczas pierwszych 100 dni funkcjonowania. Dla branży pojazdów wycofanych z eksploatacji ważne mogą być zagadnienia wskazane w punktach: 14, 19 i 20.

  Wykaz można zobaczyć tutaj.

   

  Dodane: 26 lutego 2016

 • Nowy dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami

  mos logoNowym dyrektorem Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska została Magda Gosk. Funkcję zastępcy dyrektora pełnić będzie Małgorzata Szymborska.

  Dodane: 24 lutego 2016

 • Kalendarium dla przedsiębiorców GIOŚ 2016

  giosGłówny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował  informację przypominającą o obowiązkach przedsiębiorców dotyczących ochrony środowiska za rok 2015 rozliczanych w roku 2016.

  Kalendarium można pobrać tutaj.

  Dodane: 24 lutego 2016

 • Obowiązki importerów pojazdów

  road-sign-464664_640Przypominamy, że podmioty dokonujące importu pojazdów są zobowiązane do rozliczenia obowiązku osiągnięcia odzysku i recyklingu oraz sprawozdawczości w zakresie sprowadzanych w pojazdach olejów, opon i akumulatorów.

  Brak osiągnięcia odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu obliguje podmiot do zapłaty tzw. opłaty produktowej. Obowiązuje również wpis do rejestru prowadzonego przez Marszałka Województwa.

  Dodane: 19 lutego 2016

 • Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przedstawił bilans otwarcia

  giosGłówny Inspektorat Ochrony Środowiska na stronie www. gios.gov.pl zaprezentował „Bilans otwarcia” przedstawiający analizę wybranych działań. Zwracamy uwagę na poruszenie zagadnień działalności „szarej strefy” oraz tematyki pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Bilans można pobrać tutaj

   

  Dodane: 10 lutego 2016

 • Spotkanie branży motoryzacyjnej w Ministerstwie Rozwoju

  mrW dniu 27 stycznia 2016 roku Prezes Stowarzyszenia EKO-AUTO uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Ministerstwie Rozwoju przez Wiceministra Tadeusza Kościńskiego. Na sali konferencyjnej w Ministerstwie zgromadzili się przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Cieszy nas fakt, że Stowarzyszenie EKO-AUTO, a za razem stacje demontażu pojazdów uznano, jako pełnoprawnych członków branży. Uważamy, że jest to dobry kierunek zmierzający do budowania skutecznych rozwiązań systemowych.

  W swoim wystąpieniu Prezes Smakulski zwrócił uwagę na główne problemy branży. Pierwszym z nich jest zagadnienie „szarej strefy” demontażu pojazdów, która swoim zasięgiem w niektórych regionach Polski obejmuje do 80% rynku. Zwrócono również uwagę na fakt zwiększania ilości pojazdów oddawanych do demontażu w przypadku oferowania ostatnim właścicielom zachęt finansowych (wzrost ilości demontowanych pojazdów z liczby 90 tys. rocznie do prawie 500 tys. rocznie). Prezes postulował o wprowadzenie systemu zachęt dla ostatniego posiadacza pojazdu na wzór systemu duńskiego.

  Prezes Smakulski przedstawił również dodatkowe postulaty, którymi powinien zająć się międzyresortowy zespół ds. motoryzacji: regulacja rynku części używanych przy równoczesnej eliminacji podmiotów sprzedających produkty z nielegalnego źródła (w tym nielegalnego demontażu), doprecyzowanie definicji pojazdu wycofanego z eksploatacji, edukacji kierowców na kursach prawa jazdy o obowiązkach związanych z legalnym zagospodarowaniem wraku, demonopolizacji rynku demontażu.

  Dodane: 28 stycznia 2016

 • Uwaga na umowy o zapewnieniu sieci zbierania pojazdów

  giosGłówny Inspektor Ochrony Środowiska ostrzega przed zawieraniem umów o zapewnienie sieci zbierania pojazdów gdzie stronami umowy nie są stacje demontażu i wprowadzający pojazdy.

  Dodatkowo Główny Inspektor Ochrony Środowiska informuje: „Konsekwencją niezapewnienia sieci w danym roku (a będzie to miało miejsce również w przypadku zawarcia umów niespełniających wymagań ww. ustawy) będzie dla wprowadzającego pojazd obowiązek obliczenia opłaty za brak sieci za dany rok (bez wezwania ze strony GIOŚ) i uiszczenia jej na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.”

  Dodane: 20 stycznia 2016

 • Wypowiedź Prezesa Jakuba Smakulskiego dla Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR

  news_editPrezes Jakub Smakulski na prośbę Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR przedstawił informację na temat konsekwencji wprowadzenia znowelizowanej ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Z informacją można się zapoznać tutaj.

  Dodane: 5 stycznia 2016

 • Ministerstwo Środowiska nie uznaje umów bezkosztowych w zakresie zapewnienia sieci zbierania pojazdów

  clause-192561_1280Poniżej prezentujemy stanowiska Ministerstwa Środowiska z dnia 22 grudnia 2015 roku dotyczące umów o zapewnienie sieci zbierania pojazdów. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa umowy muszą zwierać zapis odnośnie finansowania zgodnie z art. 11a ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (nowelizacja ustawy).
  Informujemy, że członkowie Stowarzyszenia EKO-AUTO mogą przesyłać wzory umów o zapewnienie sieci zbierania pojazdów do konsultacji. Stowarzyszenie EKO-AUTO jest zwolennikiem tworzenia sieci zbierania pojazdów przez stacje demontażu w dowolnych konfiguracjach i na warunkach rynkowych.

                                                          Treść stanowiska Ministerstwa Środowiska można pobrać tutaj.

  Dodane: 28 grudnia 2015

 • Wesołych Świąt!

  christmas_wreath

  Zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

                                               życzy

                                               Stowarzyszenie EKO-AUTO.

   

   

   

  Dodane: 24 grudnia 2015

 • Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – informacje dotyczące sieci zbierania pojazdów

  giosGłówny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował na swojej stronie www aktualne informacje odnośnie sieci zbierania pojazdów.

  Z informacjami można zapoznać się pod niniejszym adresem: tutaj

   

   

  Dodane: 18 grudnia 2015

 • List otwarty

  Logo 200x200px

   

  Na prośbę członków Stowarzyszenia EKO-AUTO Zarząd skierował  List otwarty do Prezesa Adama Małyszko. List ten jest efektem licznych zapytań i próśb o interwencję w sprawie sieci zbierania pojazdów.

  Poniżej prezentujemy treść listu.

  List otwarty

  Dodane: 10 grudnia 2015

 • Wypowiedź prezesa Jakuba Smakulskiego dla pisma „Recykling”

   

  Udostępniamy wypowiedź prezesa Jakuba Smakulskiego na temat „szarej strefy”:

   

  portalkomunalny.pl/jakie-zmiany-wprowadzi-ustawa-o-recyklingu-wrakow-wideo-325629/

  Dodane: 1 grudnia 2015

 • CMC POLAND SP.ZO.O . WPROWADZA NOWĄ KLASĘ ZŁOMU

  cmc_zawiercie_logoZ dniem 12 grudnia 2015 roku CMC Poland sp. zo.o. , jeden z największych odbiorców odpadów metalowych w Polsce, wprowadza nową klasę złomu niewsadowego do przerobu na strzępiarce. Klasa ta dotyczy dostaw złomu w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nowo przyjęty opis wygląda następująco: (więcej…)

  Dodane: 24 listopada 2015

 • GŁÓWNY INSPEKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA ODWOŁANY

  Dnia 18-go listopada 2015 roku decyzją Pani Premier Beaty Szydło, ze stanowiska odwołany został Główny Inspektor Ochrony Środowiska Pan Jerzy Kuliński.  Do czasu powołania nowego szefa GIOŚ-u obowiązki głównego inspektora pełnił będzie dotychczasowy zastępca Pan Roman Jaworski.

  (więcej…)

  Dodane: 23 listopada 2015

 • SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA CZŁONKÓW EKO-AUTO

  poznan,dabrowskiego_jana_henryka,79W związku ze zbliżającym się Spotkaniem Informacyjnym dla członków Stowarzyszenia EKO-AUTO pragniemy poinformować, że odbędzie się ono w Biurowcu „Omega” przy ul. J.H. Dąbrowskiego 79A w Poznaniu, w Sali Perłowej (1 piętro). W pobliżu budynku znajduje się strzeżony parking (3zł/godz.) , istnieje także możliwość zaparkowania w strefie miejskiej przy ul. Dąbrowskiego.

  Dodane: 19 listopada 2015

 • GIOŚ: POWSTAŁ WYDZIAŁ PRZEMIESZCZANIA USZKODZONYCH POJAZDÓW

      Dnia 15 października 2015  Główny Inspektorat Ochrony Środowiska utworzył Wydział Przemieszczania Uszkodzonych Pojazdów. Działający w strukturach Departamentu Kontroli Rynku wydział zajmuje się zagadnieniami związanymi z nielegalnym, międzynarodowym przemieszczaniem odpadów w postaci pojazdów oraz odpadów z pojazdów. (więcej…)

  Dodane: 16 listopada 2015

 • FORUM RECYKLINGU 2015
  Fot. Abrys

  Fot. Abrys

  W dniach 27-29 października na terenie MTP odbyło się Forum Recyklingu 2015 organizowane przez redakcję czasopisma „Recykling”. Trzeci, ostatni dzień wystąpień poruszał problematykę rozwoju sektora recyklingu pojazdów i rynku obrotu złomem.

  Swoimi wystąpieniami forum uświetnili m.in. prowadzący spotkanie Ryszard Gola-Sienkiewicz z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Łukasz Sosnowski z Ministerstwa Gospodarki, Paweł Sosnowski z Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Środowiska czy prof. dr hab. Agnieszka Merkisz-Guranowska z Politechniki Poznańskiej. Gościem forum był także prezes Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO Jakub Smakulski. (więcej…)

  Dodane: 12 listopada 2015

 • UWAGA! ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE INFORMACYJNE

  direction-255294_1920  TYLKO DLA CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA!

  ZMIANA USTAWY – NOWE OBOWIĄZKI = NOWE MOŻLIWOŚCI

  Termin spotkania: 24 listopada 2015 r. Poznań

  (więcej…)

  Dodane: 27 października 2015

 • ZAPOZNANIE ZE SZWEDZKIM SYSTEMEM DEMONTAŻU POJAZDÓW

  sweden-916799_1920

  W dniach 14-16.10.2015 na zaproszenie właściciela szwedzkiej stacji demontażu pojazdów uczestniczyliśmy w wyjeździe zapoznawczym z systemem recyklingu pojazdów w Szwecji. (więcej…)

  Dodane: 27 października 2015

 • 27-29 PAŹDZIERNIKA 2015R. ODBĘDZIE SIĘ FORUM RECYKLINGU

  2015_polekoW dniach 27-29 października podczas Międzynarodowych Targów Technologii Produktów dla Zrównoważonego Rozwoju i Usług komunalnych POL-ECO-SYSTEM odbędzie się FORUM RECYKLINGU. 29 października zapraszamy na część poświęconą rozwojowi sektora recyklingu pojazdów oraz rynku obrotu złomem.  (więcej…)

  Dodane: 23 października 2015

 • WYJAZD STUDYJNY DLA STACJI DEMONTAŻU POJAZDÓW – SŁOWACJA

  bus-887362_1280

  W dniach 30.09. – 2.10.2015 odbył się wyjazd studyjny na Słowację, zorganizowany przez firmę Ekolog Sp. z o.o., przy współudziale Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO. Przedstawiamy krótką relację z naszego wyjazdu.

  (więcej…)

  Dodane: 21 października 2015

 • OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA DLA STACJI DEMONTAŻU POJAZDÓW – ZAPRASZAMY!

  microphone-704255_1920

  Już dziś mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejną Ogólnopolską Konferencję dla Stacji Demontażu Pojazdów, która odbędzie się w dniach 14-15 stycznia 2016r. w Strykowie. Tematy, które zostaną poruszone w czasie konferencji będą odpowiedzią na aktualne problemy branży. (więcej…)

  Dodane: 21 października 2015

 • ZAPRASZAMY NA WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA

  company-973950_1920Szanowni Członkowie EKO-AUTO,

  zgodnie z postanowieniami zawartymi w statucie Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO,  dnia 28 października br. odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Uczestników spotkania zapraszamy do EuroHotelu w Swarzędzu, przy ul. Cieszkowskiego 33. Rozpoczęcie Zebrania zaplanowane jest na godzinę 12.00.

  (więcej…)

  Dodane: 20 października 2015

 • POSIEDZENIE ZESPOŁU DS. POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI

  economy-437509_1280Szanowni Państwo,

  w najbliższy piątek 9 października o godzinie 11 w Ministerstwie Środowiska odbędzie się kolejne posiedzenie Zespołu do spraw pojazdów wycofanych z eksploatacji. W spotkaniu będzie uczestniczył Prezes Stowarzyszenia EKO-AUTO Jakub Smakulski.

  Dodane: 6 października 2015

 • POLITYKA NR 40: „LEGENDA DO PRZEGLĄDU”

  newspapers-444450_1280W najnowszym numerze tygodnika Polityka znajdą Państwo artykuł, w którym dokonano analizy sytuacji koncernu Volkswagen po tym, jak wykryto poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu oprogramowania silników diesla. Treść artykułu prezentujemy poniżej.

  (więcej…)

  Dodane: 1 października 2015

 • ZŁOMOWISKO.PL – NOWY PROGRAM W DISCOVERY CHANNEL

  images22

  W nowym polskim programie Discovery Channel Złomowisko.PL będzie można zobaczyć kulisy funkcjonowania złomowisk. „Jeden wielki śmietnik! Kurz, pył i hałas to stałe elementy związane z tą branżą. Jednak tam, gdzie tony złomu, czeka również gruba kasa” – tak Discovery zapowiada swój nowy cykl. (więcej…)

  Dodane: 1 października 2015

 • UNIA EUROPEJSKA ZAOSTRZA WYMAGANIA TECHNICZNE WOBEC POJAZDÓW

  newspapers-444447_1280Unia Europejska wymaga wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących badań technicznych pojazdów. Polska musi przygotować stosowną ustawę i wprowadzić ją w życie najpóźniej do maja 2018 roku. Według nowych przepisów badanie diagnostyczne będzie droższe, a opłatę będzie trzeba uiścić przed rozpoczęciem badania. (więcej…)

  Dodane: 13 września 2015

 • STANOWISKO EKO-AUTO DO PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA MNISITRA ŚRODOWISKA

  signature-36968_640Przedstawiamy stanowisko Stowarzyszenia EKO-AUTO dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi oraz rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami z dnia 4 sierpnia 2015r. (więcej…)

  Dodane: 7 września 2015

 • BRAK POLISY OC WYKRYTY NIE TYLKO PODCZAS KONTROLI DROGOWEJ

  news_edit

  Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR pisze o wirtualnych kontrolach komunikacyjnego OC wykonywanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki tym działaniom, w ciągu ostatnich trzech lat ujawniono o 50% więcej nieubezpieczonych, niż w latach poprzednich. (więcej…)

  Dodane: 14 sierpnia 2015

 • W DNIACH 31 LIPCA – 2 SIERPNIA PRZEDSTAWICIELE BRANŻY RECYKLINGU POJAZDÓW SPOTKALI SIĘ W MIKOŁAJKACH

  microphone-704255_1280

  Na przełomie lipca i sierpnia właściciele stacji demontażu pojazdów oraz przedstawiciele branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji mieli okazje uczestniczyć w spotkaniu integracyjno-szkoleniowym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów. Spotkanie odbyło się w Mikołajkach. (więcej…)

  Dodane: 12 sierpnia 2015

 • PRZEDSTAWICIELE EKO-AUTO WZIĘLI UDZIAŁ W POSIEDZENIU ZESPOŁU DS. POJAZDÓW WYCOFAYCH Z EKSPLOATACJI

  economy-437509_1280

  Dnia 7 sierpnia br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Pojazdów Wycofanych z Eksploatacji. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO. Prezes EKO-AUTO Jakub Smakulski na spotkaniu przedstawił propozycję nowego systemu zachęt finansowych dla osób będących ostatnimi właścicielami pojazdu. (więcej…)

  Dodane: 11 sierpnia 2015

 • „AUTA NIELEGALNIE ROZKŁADANE NA CZĘŚCI A OCHRONA ŚRODOWISKA”

  newspapers-444447_1280

  Artykuł o sytuacji w branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji opublikowała dziś Rzeczpospolita. Polecamy zapoznać się z jego treścią, co możliwe jest po kliknięciu w poniższy link.

  (więcej…)

  Dodane: 10 sierpnia 2015

 • PROJEKT: DOFINANSOWANIE POZYSKANIA POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI DO DEMONTAŻU

  1408019987_WarningSzanowni Państwo,

  przekazujemy Wam do konsultacji projekt nowej części programu priorytetowego 2.1. Racjonalna gospodarka odpadami, który dotyczy działalności stacji demontażu pojazdów. Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z dokumentem i przekazanie do nas swoich uwag i spostrzeżeń. (więcej…)

  Dodane: 30 lipca 2015

 • „W POŁOWIE DROGI” – WYWIAD Z PREZESEM EKO-AUTO JAKUBEM SMAKULSKIM

  recyklingW lipcowym wydaniu miesięcznika Recykling opublikowano rozmowę pani Katarzyny Błachowicz z prezesem Stowarzyszenia EKO-AUTO Jakubem Smakulskim. Treść wywiadu przedstawiamy poniżej. (więcej…)

  Dodane: 20 lipca 2015

 • SPRAWOZDANIE: OSIĄGNIĘTE POZIOMY ODZYSKU i PONOWNEGO UŻYCIA ORAZ RECYKLINGU I PONOWNEGO UŻYCIA PWE W 2013 ROKU

  1408019692_graph

  Na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska opublikowano Sprawozdanie Rzeczypospolitej Polskiej na temat osiągniętych poziomów ponownego użycia i odzysku oraz ponownego użycia i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji za okres od 1 stycznia 2013r. do 31 grudnia 2013r.

  (więcej…)

  Dodane: 15 lipca 2015

 • OPUBLIKOWANO USTAWĘ Z DNIA 27 MAJA 2015R. O ZMIANIE USTAWY O RECYKLINGU PWE

  folder-303891_1280

  Poniżej prezentujemy treść opublikowanej ustawy o zianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw.

  (więcej…)

  Dodane: 2 lipca 2015

 • POSIEDZENIE ZESPOŁU DS. POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI

  economy-437509_1280

  W najbliższy piątek 26 czerwca o godz. 11.00 w Ministerstwie środowiska odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. pojazdów wycofanych z eksploatacji. W spotkaniu  będą uczestniczyli przedstawiciele EKO-AUTO.  Prezes Stowarzyszenia Jakub Smakulski zaprezentuje temat przepisów prawnych z zakresu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz ich egzekwowania. (więcej…)

  Dodane: 25 czerwca 2015

 • UWAGA! PREZYDENT PODPISAŁ USTAWĘ O ZMIANIE USTAWY O RECYKLINGU PWE

  840675715603447053

  W dniu 18 czerwca br. została podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw z dnia 27 maja 2015r.

  (więcej…)

  Dodane: 19 czerwca 2015

 • JAKUB SMAKULSKI DLA INSTYTUTU SAMAR: NOWELIZACJA USTAWY SPRZYJA „SZAREJ STREFIE”

  37616794b3b7920dfd7b

  Na stronie internetowej Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR ukazał się komentarz Prezesa EKO-AUTO Jakuba Smakulskiego do obecnego projektu ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

  Poniżej link do artykułu.

  (więcej…)

  Dodane: 19 czerwca 2015

 • PREZES EKO-AUTO JAKUB SMAKULSKI DLA RADIA TOK FM

  77625523-90f6-4830-acc9-c52e76605fe1

  W poniedziałek 8 czerwca po godzinie 19.00 radio Tok FM nadało program Post Factum. Audycja dotyczyła problemów branży demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, zwłaszcza w obliczu zmian, jakie wprowadza nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów. O wypowiedź poproszono prezesa EKO-AUTO Jakuba Smakulskiego. Rozmowy można wysłuchać klikając w link zamieszczony poniżej. (więcej…)

  Dodane: 9 czerwca 2015

 • RADIO TOK FM STAWIA TEZĘ: POLSKA JEST RAJEM DLA STARYCH AUT

  microphone-772577_1280

  1 czerwca na antenie Radia TOK FM można było wysłuchać audycji „Post Factum – Paweł Sulik”. W programie podjęto temat oszustw przy złomowaniu pojazdów, o których opowiadał Maciej Brzeziński z magazynu AutoŚwiat. (Link do audycji znajduje się poniżej.) W opinii Stowarzyszenia, w rozmowie powielono mity, które w niewłaściwy sposób obrazują działalność stacji demontażu pojazdów. (więcej…)

  Dodane: 3 czerwca 2015

 • WAŻNA INFORMACJA: SEJM PRZYJĄŁ POPRAWKI SENACKIE

  road-sign-464664_640

  26 maja br. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przyjęto wszystkie poprawki do ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, które zgłosił Senat RP. W obradach sejmowej Komisji nie uczestniczył Minister Janusz Ostapiuk.

  (więcej…)

  Dodane: 28 maja 2015

 • SENAT PRZYJĄŁ POPRAWKI DO USTAWY ZMIENIAJĄCEJ USTAWĘ O RECYKLINGU PWE

  66138

  Dnia 15 maja br.  w Senacie RP odbyło się posiedzenie Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej. Z treścią sprawozdania z obrad mogą zapoznać się Państwo klikając w zamieszczony poniżej link. Podczas posiedzenia Senatu RP, które odbyło się w dniach 20-21 maja br. przyjęto poprawki do ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw. W kolejnym etapie prac nad ustawą dokument trafi do Sejmu, który rozpatrzy poprawki wniesione przez Senat. (więcej…)

  Dodane: 26 maja 2015

 • ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ!

  zaproszenie projekt 05 (150x150 px)

  Szanowni Państwo

  Mamy przyjemność zaprosić Państwa na Konferencję: OCHRONA ŚRODOWISKA DLA STACJI DEMONTAŻU POJAZDÓW, której partneruje Stowarzyszenie EKO-AUTO.

  (więcej…)

  Dodane: 21 maja 2015

 • PRZEDSTAWICIELE EKO-AUTO WEZMĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU ZESPOŁU DS. POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI

  agenda-153555_1280Na dzień 25 maja 2015r. zaplanowane jest spotkanie, powołanego przez Ministra Środowiska, Zespołu do spraw pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zgodnie z podaną wcześniej na naszej stronie internetowej informacją, w pracach Zespołu będą uczestniczyły osoby reprezentujące środowisko naukowe i gospodarcze. Do udziału w pracach Zespołu podczas spotkania 25 maja zostali zaproszeni przedstawiciele Stowarzyszenia EKO-AUTO. (więcej…)

  Dodane: 13 maja 2015

 • POLACY SPROWADZAJĄ CORAZ WIĘCEJ UŻYWANYCH SAMOCHODÓW

  newspapers-33946_1280W pierwszych czterech miesiącach 2015 roku zarejestrowano w Polsce 252 202 sprowadzone pojazdy. Jest to wynik o 7,6% wyższy w porównaniu do tego okresu ubiegłego roku. Z zestawienia Ministerstwa Finansów wynika, że 198 667 sprowadzonych do Polski w pierwszym kwartale tego roku pojazdów to używane auta osobowe. Porównując tę ilość do pierwszego kwartału 2014 roku (186 058) można zaobserwować wyraźny wzrost. (więcej…)

  Dodane: 12 maja 2015

 • POWOŁANO ZESPÓŁ DO SPRAW POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI

  members-651819_1280Zarządzeniem Ministra Środowiska z dnia 23 kwietnia 2015r. powołano Zespół do spraw pojazdów wycofanych z eksploatacji, który ma pełnić rolę organu pomocniczego Ministra Środowiska. Zakres działania Zespołu ma obejmować analizę skuteczności systemu gospodarki PWE względem aktualnych przepisów, a także lokalizowanie obszarów problemowych (w szczególności dotyczących szarej strefy demontażu oraz możliwości osiągania poziomów odzysku i recyklingu) oraz proponowanie rozwiązań organizacyjnych i legislacyjnych dla wskazanych problemów. (więcej…)

  Dodane: 8 maja 2015

 • 24 KWIETNIA SEJM PRZYJĄŁ PROJEKT USTAWY O RECYKLINGU POJAZDÓW

  caution-28162_1280

  Podczas głosowania, które odbyło się 24 kwietnia, Sejm przyjął sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw.

  (więcej…)

  Dodane: 25 kwietnia 2015

 • KILKA ZDAŃ PODSUMOWUJĄCYCH KONFERENCJĘ „RECYKLING POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLATACJI”

  newspapers-444447_128010 marca w Warszawie odbyła się konferencja „Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji”, zorganizowana przez wydawnictwo Abrys, przy współpracy Związku Pracodawców Recyklerzy Polski oraz Stowarzyszenia EKO-AUTO. Na łamach dwumiesięcznika ODPADY I ŚRODOWISKO opublikowano artykuł analizujący projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz podsumowujący najważniejsze kwestie poruszone podczas debaty na warszawskim spotkaniu.

  (więcej…)

  Dodane: 23 kwietnia 2015

 • KOMISJA OCHRONY ŚRODOWISKA PRZEDSTAWIŁA SPRAWOZDANIE

  folder-303891_128015 stycznia 2015r. Sejm skierował projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3033) do rozpatrzenia przez Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Posiedzenia Komisji, podczas których prowadzone były prace nad projektem odbyły się 4 lutego oraz 8 kwietnia 2015r. Komisja przedstawiła sprawozdanie z prac.  (więcej…)

  Dodane: 20 kwietnia 2015

 • KOMISJA OCHRONY ŚRODOWISKA PRZYJĘŁA SPRAWOZDANIE

  1408019987_WarningNa dzisiejszym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przyjęto sprawozdanie z prac Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3033).

  (więcej…)

  Dodane: 8 kwietnia 2015

 • POSIEDZENIE KOMISJI DS. OCHRONY ŚRODOWISKA

  pomarańczowy8 kwietnia 2015 roku o godz. 11:30 odbędzie się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Przedmiotem posiedzenia będzie rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3033).

  Przedstawiciele Stowarzyszenia Eko-Auto będą obecni na obradach.

  Dodane: 7 kwietnia 2015

 • Wesołych Świąt!

   

  Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, przepełnionych radością, miłością i wiarą.

  Pogody ducha i radości, z faktu Zmartwychwstania Pańskiego
  oraz smacznego jajka i mokrego dyngusa, w gronie najbliższej rodziny.
  Wesołego Alleluja!

  życzy

  Zarząd Stowarzyszenia Eko-Auto

  Dodane: 3 kwietnia 2015

 • SPRAWOZDANIE PODKOMISJI DS. MONITOROWANIA GOSPODARKI ODPADAMI W KOMISJI OCHRONY ŚRODOWISKA

  1408019692_graph

  Na 8 kwietnia zaplanowane jest posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Obrady mają rozpocząć się o godzinie 11.30. Do rozpatrzenia przez Komisję zostało przekazane sprawozdanie Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw.

  (więcej…)

  Dodane: 2 kwietnia 2015

 • ZMIANY W PROJEKCIE USTAWY PO POSIEDZENIU PODKOMISJI DS. MONITOROWANIA GOSPODARKI ODPADAMI

  news18 marca odbyło się posiedzenie sejmowej Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami. Celem obrad był projekt zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ustawy, z uwagi na groźbę skierowania skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości, jest sprawą pilną. W związku z tym wycofano spod obrad kwestię systemu „500 za 500”. Propozycja ta w tej chwili nie będzie rozpatrywana przez Sejm. (więcej…)

  Dodane: 23 marca 2015

 • OBRADY PODKOMISJI STAŁEJ DS. MONITOROWANIA GOSPODARKI ODPADAMI

  prawo

  Na dzień 18 marca 2015r., godz. 18.00 zaplanowane jest posiedzenie Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami. Obrady będą dotyczyły rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3033).

  (więcej…)

  Dodane: 10 marca 2015

 • PRZYPOMINAMY O KONFERENCJI: RECYKLING POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI

  4266

  Przypominamy Państwu, że już 10 marca w  Warszawie odbędzie się organizowana przez wydawnictwo Abrys konferencja: RECYKLING POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI.

  ..

  Termin zgłoszeń na konferencję został przedłużony do dnia 5 marca. Zapraszamy!

  ..

  (więcej…)

  Dodane: 2 marca 2015

 • POSIEDZENIE PODKOMISJI DS. MONITOROWANIA GOSPODARKI ODPADAMI ODWOŁANE

  road-sign-464664_640Szanowni  Państwo,

  posiedzenie Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami planowane na dzień 4 marca, podczas którego planowana była kontynuacja rozpatrywania rządowego projektu ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3033), zostało odwołane.

  Dodane: 2 marca 2015

 • POSIEDZENIE PODKOMISJI STAŁEJ DS. MONITOROWANIA GOSPODARKI ODPADAMI

  1408020236_social_balloon-04Szanowni Państwo

  Informujemy, że dnia 4 marca planowane jest posiedzenie podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami. Obrady mają rozpocząć się o godzinie 17.00. Będzie można śledzić je za pośrednictwem iTV Sejm.

  Dodane: 27 lutego 2015

 • OBRADY PODKOMISJI DS. MONITORWANIA GOSPODARKI ODPADAMI

  1408019987_WarningNa dzień 18 lutego, godz. 18.00 planowane jest posiedzenie Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami. Podkomisja będzie rozpatrywać rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw.

  (więcej…)

  Dodane: 13 lutego 2015

 • MINITERSTWO ŚRODOWISKA INFORMUJE

  notes_warningNa stronie internetowej Ministerstwa Środowiska udostępniono informację o przedłużeniu o rok ważności decyzji z zakresu gospodarowania odpadami, nie dłużej jednak niż do 22 stycznia 2016 roku. Jednocześnie resort przypomina posiadaczom decyzji administracyjnych wydanych na podstawie starych przepisów, o konieczności niezwłocznego składania wniosków o wydanie nowych decyzji.

  (więcej…)

  Dodane: 13 lutego 2015

 • VI KONFERENCJA: RECYKLING POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI

  4266SZANOWNI PAŃSTWO!

  SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W VI KONFERENCJI ORGANIZOWANEJ PRZEZ WYDAWNICTWO ABRYS: RECYKLING POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ 10 MARCA 2015R. W WARSZAWIE

   

   

   

  (więcej…)

  Dodane: 10 lutego 2015

 • 4 LUTEGO 2015R. : POSIEDZENIE PODKOMISJI DS. MONITOROWANIA GOSPODARKI ODPADAMI

  cars-cemetry-183249_640W dniu dzisiejszym o godzinie 11.00 planowane jest skierowanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw do Podkomisji stałej do spraw monitorowania gospodarowania odpadami.
  Na godzinę 18.00 planowane jest posiedzenie Podkomisji stałej do spraw gospodarki odpadami.
  (więcej…)

  Dodane: 4 lutego 2015

 • NOWY TEKST JEDNOLITY USTAWY O RECYKLINGU POJAZDÓW

  1408021947_BadgeDnia 27 stycznia 2015r. opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw obwieszczenie Marszałka Sejmu w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. poz. 140).

  Aktualny jednolity tekst ustawy nie zawiera zmian treści normatywnej aktu. (więcej…)

  Dodane: 28 stycznia 2015

 • USTAWA O ZMIANIE USTAWY O ODPADACH ZOSTAŁA OPUBLIKOWANA

  prawo22 stycznia 2015r. opublikowano ustawę o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.

  Dla przedsiębiorców, którzy w okresie od 23 stycznia 2013r. do 23 stycznia 2015r. nie uzyskali nowych decyzji odpadowych, oznacza to możliwość kontynuowania działalności przez okres ważności dotychczasowego pozwolenia, jednak nie dłużej niż do 23 stycznia 2016r. (więcej…)

  Dodane: 22 stycznia 2015

 • PREZYDENT RP PODPISAŁ NOWELIZACJĘ USTAWY O ODPADACH

  filler-150980_640

  W dniu dzisiejszym Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 15 stycznia 2015r. o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw. Wśród zapisów ustawy znajduje się punkt zakładający wydłużenie o rok terminu obowiązku uzyskania nowych decyzji na gospodarowanie odpadami.  (więcej…)

  Dodane: 22 stycznia 2015

 • DECYZJE ODPADOWE WAŻNE JESZCZE TYLKO TYDZIEŃ!

  signature-36968_640

  Niejasna sytuacja w sprawie przedłużenia ważności decyzji zezwalających na gospodarowanie odpadami – czy przepisy zmieniające ustawę o odpadach wejdą w życie do 23 stycznia 2015r. zapewniając przedsiębiorcom kolejny rok na uzyskanie nowych decyzji? (więcej…)

  Dodane: 16 stycznia 2015

 • I CZYTANIE PROJEKTU USTAWY O ZMIANIE USTAWY O RECYKLINGU PWE

  road-sign-464664_64015 stycznia 2015r. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw. Głosowanie przyniosło jedynie efekt w postaci skierowania projektu do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

  (więcej…)

  Dodane: 16 stycznia 2015

 • WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW EKO-AUTO

  1408019692_graphSzanowni Państwo

  Informujemy o Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia EKO-AUTO, które odbędzie się 23 stycznia 2015r. w Hotelu Zawiercie Bussiness & Leisure przy ul. Wierzbowej 6 w Zawierciu (województwo śląskie). (więcej…)

  Dodane: 5 stycznia 2015

 • 22.01.2015.r. – KONFERENCJA SZKOLENIOWA DLA STACJI DEMONTAŻU POJAZDÓW

  1408019987_WarningSzanowni Państwo

  Serdecznie zapraszamy na Konferencję Szkoleniową dla Stacji Demontażu Pojazdów, która odbędzie się 22 stycznia 2015r. w Zawierciu (woj. śląskie). Podczas spotkania zostanie poruszonych wiele bieżących tematów, przede wszystkim wyjaśniających zmiany w prawie, dotyczącym prowadzenia stacji demontażu pojazdów, m.in. zmiany w prowadzeniu ewidencji odpadów oraz najnowszy projekt ustawy dotyczący dopłat na rok 2015. (więcej…)

  Dodane: 5 stycznia 2015

 • ZMIANY W PRAWIE DOTYCZĄCYM STACJI DEMONTAŻU PWE OD NOWEGO ROKU

  1408022023_Diary31 grudnia 2014r. Rządowe Centrum Informacji opublikowało treść rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2015r.

  Zmiany dotyczą kart ewidencji odpadów oraz kart przekazania odpadów.

  (więcej…)

  Dodane: 5 stycznia 2015

 • WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

  christmas_wreath (więcej…)

  Dodane: 23 grudnia 2014

 • PROJEKT USTAWY PRZEKAZANY DO MARSZAŁKA SEJMU

  Dnia 22 grudnia do sekretariatu Marszałka Sejmu wpłynął dokument zawierający projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw z projektami aktów wykonawczych.

  (więcej…)

  Dodane: 23 grudnia 2014

 • DECYZJĄ SEJMU WYDŁUŻONO TERMIN UZYSKIWANIA POZWOLEŃ

  UWAGA – WAŻNA INFORMACJA!

  8C0A9234Decyzją Sejmu, 17 grudnia przyjęty został senacki projekt zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw. Dokument m.in. zawiera przepis mówiący o przedłużeniu o rok terminu uzyskiwania nowych decyzji odpadowych!

  (więcej…)

  Dodane: 20 grudnia 2014

 • PREZES EKO-AUTO O PLANOWANYCH ZMIANACH W FUNKCJONOWANIU SYSTEMU RECYKLINGU PWE

  _DSC0040

  W grudniowym numerze miesięcznika RECYKLING opublikowany został artykuł, będący opinią prezesa Stowarzyszenia EKO-AUTO Jakuba Smakulskiego na temat aktualnie prowadzonych prac nad zmianą ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz proponowanych rozwiązań.

   

  (więcej…)

  Dodane: 12 grudnia 2014

 • DGP: MOBILNE STACJE KONTROLI POJAZDÓW ZWERYFIKUJĄ STAN TECHNICZNY POJAZDÓW NA POLSKICH DROGACH

  D1408020038_surveyzisiejszy numer Dziennika Gazety Prawnej w dziele motoryzacja opublikował artykuł informujący o planowanym przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego zakupie mobilnych stacji kontroli pojazdów dla każdego wojewódzkich oddziałów inspektoratu.

  (więcej…)

  Dodane: 12 grudnia 2014

 • NOWY PROJEKT ZMIANY USTAWY O RECYKLINGU PWE

  840675715603447053

  Ujednolicony tekst projektu ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji przedstawiamy poniżej.

  (więcej…)

  Dodane: 11 grudnia 2014

 • DOPŁATY ZA 2015 ROK POZOSTAJĄ BEZ ZMIAN

  daemons

  Zgodnie z przedstawioną autopoprawką Ministra Środowiska dopłaty za rok 2015 będą wypłacane na podstawie dotychczasowych zasad.

   

  Dodane: 4 grudnia 2014

 • RADA MINISTRÓW PRZYJĘŁA PROJEKT ZMIANY USTAWY O RECYKLINGU PWE

  clause-192561_1280Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów został przyjęty projekt zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Pełną treść dokumentu, który przekazany zostanie do Sejmu, przedstawimy w najbliższych dniach.

  Dodane: 2 grudnia 2014

 • PODSUMOWANIE FORUM RECYKLINGU

  POLEKO_logo

  Serdecznie zachęcamy do przeczytania artykułu podsumowującego tegoroczną edycję Forum Recyklingu, które już od 13 lat odbywa się podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO. Głównym tematem spotkań była oczywiście gospodarka odpadami, a poruszane zagadnienia bardzo obszernie ją opisywały. W dyskusjach wzięło udział 30 prelegentów, a ich wystąpień wysłuchało około 300 osób.

  (więcej…)

  Dodane: 14 listopada 2014

 • RADA MINISTRÓW NIE PRZYJĘŁA PROJEKTU USTAWY O RECYKLINGU PWE

  1408019987_Warning

  Podczas dzisiejszych obrad Rady Ministrów nie został przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Rozpatrywany był najnowszy projekt z dnia 20 października 2014r. Pytanie ile jeszcze czasu przyjdzie nam czekać na decyzję rządzących w tej sprawie, pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

  (więcej…)

  Dodane: 28 października 2014

 • RCL OPUBLIKOWAŁO UWAGI RESORTÓW W SPRAWIE NAJNOWSZEGO PROJEKTU USTAWY O RECYKLINGU PWE

  clause-192561_1280

  W dniu dzisiejszym na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowano stanowisko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz RCL – pisma prezentujemy poniżej.

  Przekazujemy również Państwu do zapoznania pismo zawierające informację uzupełniającą do analizowanego projektu ustawy, przygotowaną przez Ministerstwo Środowiska oraz opublikowaną opinię Stowarzyszenia EKO-AUTO na temat projektu ustawy.

  (więcej…)

  Dodane: 28 października 2014

 • 28 PAŹDZIERNIKA RADA MINISTRÓW BĘDZIE ROZPATRYWAŁA PROJEKT USTAWY O RECYKLINGU PWE

  1408022023_Diary

  20 października Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Projekt ten 28 października będzie rozpatrywany na posiedzeniu Rady Ministrów.
  Poniżej prezentujemy projekt ustawy z dnia 20 października 2014r. oraz treści dokumentów powiązanych.

  (więcej…)

  Dodane: 27 października 2014

 • PROJEKT USTAWY O RECYKLINGU PWE

  W dniu wczorajszym opublikowano na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy z dnia 5 czerwca 2013r., uznając ten projekt za aktualny.

  Przypominamy, że powrót do koncepcji zaproponowanych w czerwcu 2013r. zakłada zniesienie dopłat do recyklingu, a także brak opłaty recyklingowej i depozytowej.

  (więcej…)

  Dodane: 24 października 2014

 • TAK ZNIKA CIĘŻARÓWKA

  truck-24360_1280

  Jaki wizerunek mają stacje demontażu pojazdów w Polsce? Bałagan ze stertą złomu w tle? Ciężki sprzęt, wielkie rozdrabniarki?

  Przedstawiamy 10-minutowy film, który ukazuje jak niemal samodzielnie 1 pracownik, w ciągu około dwóch zmian roboczych, demontuje całkowicie ciężarówkę. Zdemontowane zostały najdrobniejsze elementy, łącznie z ramą i układem napędowym. Poza tempem i dokładnością pracy naszą uwagę i pewnego rodzaju podziw zwrócił nienaganny porządek panujący na stanowisku. Chciałoby się powiedzieć: wzór do naśladowania! 😉

  (więcej…)

  Dodane: 22 października 2014

 • KOMISJA EUROPEJSKA: POLSKA NIEWŁAŚCIWIE WDRAŻA UNIJNE PRZEPISY W SPRAWIE PWE

  europe-26850_1280

  Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce, w związku z niewłaściwym wdrażaniem unijnych przepisów UE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.

   

  (więcej…)

  Dodane: 17 października 2014

 • 10 MILIARDÓW ZŁOTYCH PRZEZNACZONYCH NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA

  n1

  6 października Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował nową ofertę programową na lata 2015-2020. Na wyznaczone cele przeznaczono 10 miliardów złotych, z czego 3,7 mld będą stanowiły dotacje, a pozostałe 6,3 mld – niskooprocentowane pożyczki. Programem, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu pojazdów jest Program Priorytetowy 2.1. Racjonalne gospodarowanie odpadami.

  Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej NFOŚiGW.

  (więcej…)

  Dodane: 12 października 2014

 • POLECAMY NAJNOWSZY NUMER MIESIĘCZNIKA RECYKLING…

  newspapers-444450_1280…A W NIM ARTYKUŁ PREZESA EKO-AUTO

  Prezes EKO-AUTO Jakub Smakulski w artykule dokonuje analizy najnowszego projektu ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, uwzględniając zmiany w systemie finansowania i propozycję dodatkowych obowiązków prowadzącego stację demontażu pojazdów.

  (więcej…)

  Dodane: 7 października 2014

 • ZAPRASZAMY NA SEMINARIUM „FORUM RECYKLINGU”

  recykling logo_mtp

  W dniach 14-16 października 2014r. w Poznaniu, podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Pawilonie 5 sektor B odbędzie się trzynasta edycja trwającego 3 dni cyklu seminariów, poświęconych recyklingowi odpadów. Zapraszamy na konferencję w imieniu jej organizatorów – redakcji miesięcznika „Recykling” oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  (więcej…)

  Dodane: 15 września 2014

 • PREZES EKO-AUTO JAKUB SMAKULSKI DLA INSTYTUTU BADAŃ RYNKU MOTORYZACYJNEGO

  _DSC0059

   Zapraszamy na stronę internetową Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR!

  W dziale Strefa Biznesu opublikowano stanowisko Prezesa EKO-AUTO Jakuba Smakulskiego w sprawie projektu zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W artykule poruszona została m.in. kwestia pominięcia działań mających na celu likwidację „szarej strefy”, a także usunięcia zapisu zobowiązującego ubezpieczycieli oraz właścicieli samochodów do oddania pojazdu do stacji demontażu w sytuacji orzeczenia szkody całkowitej.

  (więcej…)

  Dodane: 5 września 2014

 • MINISTERSTWO ŚRODOWISKA OPUBLIKOWAŁO SPRAWOZDANIE O POZIOMACH ODZYSKU I RECYKLINGU OSIĄGNIĘTYCH W ROKU 2012

  Na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska opublikowane zostało Sprawozdanie Rzeczpospolitej Polskiej na temat osiągniętych poziomów ponownego użycia i odzysku oraz ponownego użycia i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji za okres od dnia 1 stycznia 2012r. do dnia 31 grudnia 2012r. Zgodnie z zamieszczonymi w dokumencie danymi, poziomy odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji osiągnięte w 2012r. wynosiły odpowiednio 92,8% i 90,4%.

  (więcej…)

  Dodane: 5 września 2014

 • KONFERENCJA SZKOLENIOWA DLA PROWADZĄCYCH STACJE DEMONTAŻU POJAZDÓW

  JUŻ ZA TYDZIEŃ W SWARZĘDZU ODBĘDZIE SIĘ KOLEJNA EDYCJA KONFERENCJI SZKOLENIOWEJ DLA PROWADZĄCYCH STACJE DEMONTAŻU POJAZDÓW. EKO-AUTO TRADYCYJNIE WEŹMIE W NIEJ UDZIAŁ.

  Na konferencji, która odbędzie się w czwartek 11.09. zostanie poruszonych wiele interesujących zagadnień. Przedstawienie jednego z tematów zostało powierzone Prezesowi EKO-AUTO Jakubowi Smakulskiemu, który omówi nowe założenia systemu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ponadto poruszone będą tematy nowych pozwoleń na przetwarzanie odpadów dla stacji demontażu pojazdów oraz metod recyklingu tworzyw sztucznych. Specjalista Wielkopolskiego WIOŚ przedstawi zasady przeprowadzania kontroli w stacjach demontażu pojazdów.

  (więcej…)

  Dodane: 4 września 2014

 • AKTUALNE ZMIANY W PRAWIE

  1408021993_Folders

  5 września wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.

  Zapisy Rozporządzenia wiążą się z istotnymi zmianami dla prowadzących stacje demontażu pojazdów, których nie będzie dotyczył obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego, w sytuacji przetwarzania ponad 10 ton na dobę. Obowiązek ten będzie natomiast dotyczył prowadzących strzępiarki.

  (więcej…)

  Dodane: 3 września 2014

 • MINISTERSTWO ŚRODOWISKA ODNIOSŁO SIĘ DO ZALECEŃ PREZESA RADY MINISTRÓW

  1408022023_Diary

  Ministerstwo Środowiska opublikowało pismo, w którym uwzględnione zostały zalecenia Prezesa Rady Ministrów, przedstawione podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu 12 sierpnia br. Obrady dotyczyły projekty ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W piśmie poruszono m.in. kwestię organizacji spotkania dotyczącego egzekwowania obowiązku posiadania ubezpieczenia oraz informacji o wprowadzeniu systemu opłat depozytowych.

   

  (więcej…)

  Dodane: 29 sierpnia 2014

 • PROJEKT USTAWY NIE ZOSTAŁ PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ MINISTRÓW

  Rada Ministrów, która wczoraj rozpatrywała projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, nie przyjęła projektu w jego obecnej formie.  (więcej…)

  Dodane: 13 sierpnia 2014

 • NAJNOWSZY PROJEKT USTAWY O RECYKLINGU PWE ROZPATRYWANY PRZEZ RADĘ MINISTRÓW

  Dnia 12 sierpnia 2014r. odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów, na którym rozpatrywany będzie m.in. projekt ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji z dnia 10 lipca 2014r. (więcej…)

  Dodane: 11 sierpnia 2014

 • TRWAJĄ PRACE NAD NOWELIZACJĄ USTAWY O RECYKLINGU PWE

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wczoraj kolejny projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, z dnia 10.07.2014r. Poniżej linki do pisma zawierającego projekt oraz do dokumentów powiązanych: (więcej…)

  Dodane: 8 sierpnia 2014

 • PROJEKT ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE ODZYSKU ODPADÓW POZA INSTALACJAMI

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami:

  projekt rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami (więcej…)

  Dodane: 24 lipca 2014

 • HISTORIA POJAZDU DOSTĘPNA BEZPŁATNIE W INTERNECIE

  Podczas szkolenia, poprzedzającego wtorkowe Walne Zebranie, zaprezentowano uczestnikom możliwość uzyskania przydatnych informacji o dowolnym, zarejestrowanym w kraju pojeździe. Jest to nowość, udostępniona na stronie internetowej: (więcej…)

  Dodane: 25 czerwca 2014

 • KILKA SŁÓW O WTORKOWYM SPOTKANIU W POZNANIU…

  Serdecznie dziękujemy wszystkim Członkom, obecnym wczoraj na Walnym Zebraniu EKO-AUTO.

  Jesteśmy pełni pozytywnej energii do dalszych działań. Mamy nadzieję, że wszystkie propozycje i postulaty uda się nam zrealizować w nadchodzącym roku działalności Stowarzyszenia. (więcej…)

  Dodane: 25 czerwca 2014

 • WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA EKO-AUTO

  Szanowni Państwo,

  24 czerwca 2014r. (wtorek) serdecznie zapraszamy na Walne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO. Odbędzie się ono w Poznaniu, w sali konferencyjnej kompleksu biurowego Delta. Zgromadzenie rozpoczniemy około godziny 13.00. Program Zebrania przewiduje m.in. wybór władz Stowarzyszenia. (więcej…)

  Dodane: 17 czerwca 2014

 • NOWY PROJEKT USTAWY O RECYKLINGU POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI

  22 maja odbyło się posiedzenie stałego Komitetu Rady Ministrów. Przyjęte lub wyjaśnione zostały uwagi poszczególnych resortów, efektem tych obrad jest opublikowany 5 czerwca aktualny projekt ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Poniżej prezentujemy protokół z posiedzenia Komitetu Rady Ministrów oraz dokument zawierający najnowszy projekt ustawy. (więcej…)

  Dodane: 12 czerwca 2014

 • OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH NA SDP – SZKOLENIE!

  Ochrona danych osobowych staje się dostrzegalna w bardzo wielu rodzajach działalności. Okazuje się, że przepisy o ochronie danych dotyczą również przedsiębiorców prowadzących Stacje Demontażu Pojazdów. Nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania, dlatego odpowiadając na powtarzające się prośby i pytania Członków Stowarzyszenia, wszystkich zainteresowanych tematyką zapraszamy na szkolenie z zakresu przepisów GIODO. (więcej…)

  Dodane: 2 czerwca 2014

 • MINISTERSTWO ŚRODOWISKA ODPOWIADA NA UWAGI RESORTÓW

  Dialog w sprawie projektu ustawy o recyklingu pojazdów między ministerstwami trwa. Poniżej prezentujemy opublikowaną wczoraj na RCL odpowiedź Ministerstwa Środowiska na uwagi resortów. (więcej…)

  Dodane: 27 maja 2014

 • UWAGI RESORTÓW DO OPUBLIKOWANEGO 9 MAJA PROJEKTU USTAWY O RECYKLINGU PWE

  Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a także Rządowe Centrum Legislacji zgłosiły uwagi i opinie do nowego projektu ustawy o pojazdach wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw. Poniżej prezentujemy te stanowiska. (więcej…)

  Dodane: 21 maja 2014

 • NOWY PROJEKT USTAWY O RECYKLINGU POJAZDÓW WYCOFANYCH Z EKSPLOATACJI!

  W piątek 9 maja na portalu Rządowego Procesu Legislacji opublikowano projekt zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. (więcej…)

  Dodane: 12 maja 2014

 • ANALIZA PROJEKTU USTAWY O RECYKLINGU PWE OPUBLIKOWANEGO W STYCZNIU

  Krótko przed opublikowaniem na stronach RCL najnowszego projektu ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w majowym numerze miesięcznika RECYKLING poznańskiego wydawnictwa Abrys, pojawił się artykuł prezesa EKO-AUTO Jakuba Smakulskiego na temat projektu ustawy ze stycznia br. Pojawienie się nowego projektu nie zdezaktualizowało tej analizy zmian, zachęcamy więc do przeczytania. (więcej…)

  Dodane: 11 maja 2014

 • WŁAŚCICIELE I PRACOWNICY SDP SZKOLILI SIĘ W ŁODZI (zdjęcia)

  23 stycznia Stowarzyszenie EKO-AUTO wzięło udział w XXIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej dla Stacji Demontażu Pojazdów w Łodzi. Zagadnienia poruszane podczas spotkania to m.in. sprawozdania składane do NFOŚiGW, warunki uzyskiwania dofinansowania dla SDP, rozliczanie odwróconego VAT-u oraz analiza aktualnego projektu ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. (więcej…)

  Dodane: 30 stycznia 2014

 • PROJEKT USTAWY O RECYKLINGU PWE

  17 stycznia na portalu Rządowego Procesu Legislacji opublikowano projekt zmiany ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.  (więcej…)

  Dodane: 22 stycznia 2014

 • EKOLOGIKA – O TYM JAK DZIAŁA STACJA DEMONTAŻU POJAZDÓW

  Realizując edukacyjną funkcję Stowarzyszenia, nasi przedstawiciela podzielili się swoją wiedzą z widzami poznańskiej TVP podczas nagrania programu EKOLOGIKA. W odcinku krótko przedstawiono zasady funkcjonowania Stacji Demontażu Pojazdów (od 04:40).

  http://www.tvp.pl/poznan/srodowisko-i-gospodarka/ekologika/wideo/19112013/13064728

  Powrót do aktualności

  Dodane: 14 stycznia 2014

 • ANALIZA JESIENNEJ ODSŁONY PROJEKTU USTAWY

  Na początku października 2013r. został opublikowany kolejny projekt ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Przedstawiono w nim koncepcję wprowadzenia opłaty depozytowej w miejsce dotychczas obowiązującej opłaty recyklingowej. W artykule dla miesięcznika RECYKLING prezes EKO-AUTO Jakub Smakulski dokonał analizy proponowanego systemu finansowania recyklingu pojazdów.

  skan1

  Powrót do aktualności

  Dodane: 10 stycznia 2014